Napísal to server Disclose, ktorý sa opiera o uniknuté utajované vládne dokumenty voľne dostupných zdrojov. Francúzske ministerstvo obrany v reakcii uviedlo, že zmluvy na vybavenie s Ruskom boli podpísané ešte pred zavedením sankcií, dodávky preto neodporovali postihom ani postojom EÚ.
Disclose uvádza, že francúzske spoločnosti dodali medzi rokmi 2015 a 2020 Rusku vojenské vybavenie v celkovej hodnote 152 miliónov eur. Najväčšie zákazky mali firmy Thales a Safran, v ktorých je najväčším akcionárom francúzsky štát.
Rusko v tomto období dostalo z Francúzska termokamery do viac ako 1 000 tankov, či pokročilé navigačné systémy a infračervené detektory pre stíhačky a vrtuľníky. Disclose poznamenáva, že niektoré z týchto zariadení sa teraz zrejme používajú pri ruskej invázii na Ukrajinu.
„Pokiaľ ide o vývoz vojenského vybavenia, riadi sa Francúzsko striktne podľa svojich medzinárodných záväzkov, najmä podľa Zmluvy o obchode so zbraňami (ATT) a spoločnej pozície EÚ," napísal na Twitteri hovorca francúzskeho ministerstva obrany Hervé Grandjean. Pokračovanie v dodávkach vojenského vybavenia podľa neho priamo povoľuje opatrenie, ktoré sankcie zavádzalo.
„Zmluva uzavretá pred anexiou Krymu môže byť naplnená a dodávky vybavenia zakúpeného pred júlom 2014 môžu byť doručené," dodal. Francúzsko podľa neho neuzavrelo s Ruskom od uvalenia sankcií z roku 2014 žiadnu novú zbrojnú zmluvu a od napadnutia Ukrajiny Rusku nedodalo žiadne nové vojenské vybavenie.
Vtedajší francúzsky prezident François Hollande v roku 2015 pod tlakom európskych krajín aj Spojených štátov zrušil predaj dvoch vojnových lodí Mistral Rusku, menšie a menej nápadné zákazky však podľa Disclose pokračovali ďalej, hoci ich Hollande a aj terajší prezident Emmanuel Macron mohli tiež zrušiť.