Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že jeho krajina bojuje proti „islamskému separatizmu a nikdy nie islamu". Reagoval tak na článok britského denníka Financial Times, ktorý Macrona podľa jeho slov nesprávne citoval. Článok z internetovej stránky odstránili, píše agentúra AFP.
Let us not nurture ignorance by distorting the words of a head of state. We know only too well where that can lead.https://t.co/nRlp1nHTQn
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) November 4, 2020
V stredajšom liste editorovi denníka Macron uvádza, že ho tento denník obvinil zo „stigmatizovania francúzskych moslimov pre volebné účely a taktiež zo šírenia strachu a podozrievavosti voči takýmto skupinám". „Nikomu nedovolím, aby vyhlasoval, že Francúzsko alebo jeho vláda podporuje rasizmus voči moslimom," uviedol Macron.
V článku, ktorý denník vydal v utorok, sa uvádzalo, že Macron odsúdením „islamského separatizmu" riskoval vytvorenie „nehostinného prostredia" pre francúzskych moslimov. Článok zo stránky denníka stiahli s odôvodnením, že obsahoval „faktické chyby".
Prezident Macron oznámil nový lockdown v krajine, potrvá minimálne do decembra
Po sérii protestov proti Francúzsku a bojkote francúzskeho tovaru v niekoľkých moslimských krajinách Macron pre arabskú televíznu stanicu al-Džazíra minulý víkend uviedol, že chápe, že karikatúry proroka Mohameda môžu byť pre niektorých ľudí šokujúce. Macron vo svojom liste ďalej uviedol, že Francúzsko bojuje proti „nenávisti a smrti, ktorá ohrozuje jeho deti, a nikdy nie proti islamu". „Sme proti nenávisti, fanatizmu a násilnému extrémizmu. Nie proti náboženstvu," dodal.
Čo vieme o teroristickom útoku vo Viedni. Zastrelený útočník mal v júli navštíviť Slovensko
Protesty proti francúzskemu prezidentovi Macronovi sa rozpútali v niekoľkých krajinách s moslimskou väčšinou po tom, čo v meste Conflans-Sainte-Honorine pri Paríži zavraždil čečenský moslim stredoškolského učiteľa dejepisu Samuela Patyho. K vražde došlo po tom, čo dejepisár žiakom pri výklade o slobode prejavu ukazoval karikatúry proroka Mohameda. Moslimovia veria, že akékoľvek zobrazovanie proroka Mohameda je rúhaním.