Francúzsky lodný magnát Rodolphe Saadé uviedol, že jeho spoločnosť je pripravená platiť vyššie dane, aby pomohla napumpovať verejné rozpočty krajiny. Tento komentár signalizuje možnú rezignáciu niektorých z najbohatších občanov Francúzska na zmenu vládnej politiky.
„Ak dôjde k solidárnemu príspevku od firiem, ktoré generujú zisk, CMA CGM zaplatí svoj podiel,“ povedal R. Saadé podľa Bloombergu. „Urobíme, čo treba, ale mojou úlohou ako generálneho riaditeľa a predsedu je zabezpečiť, aby CMA CGM pokračovala v raste.“
V súvislosti s narastajúcimi rozpočtovými deficitmi nový francúzsky premiér Michel Barnier naznačil, že najväčšie spoločnosti a najbohatší jednotlivci v krajine budú platiť viac na daniach. Novo vymenovaná vláda musí predložiť parlamentu návrh rozpočtu na rok 2025 v najbližších týždňoch.
Neistota, ako Francúzsko pristúpi k zníženiu deficitov, vyvolala nervozitu na finančných trhoch, čo zvýšilo náklady na požičiavanie peňazí. Rozdiel výnosov francúzskeho dlhu v porovnaní s Nemeckom v pondelok 23. septembra vzrástol na najvyššiu úroveň od augusta.
Svet čoskoro spozná prvého bilionára. Jeho majetok rastie tempom 110 percent ročne
„Trhy sú nervózne, pretože rozdiel medzi francúzskymi dlhopismi a nemeckými sa rozšíril na takmer 80 bázických bodov z predvolebného priemeru 50 bázických bodov. Kľúčovou otázkou je, či nová vláda dokáže predstaviť plány na fiškálnu konsolidáciu bez toho, aby ohrozila politické postavenie,“ uviedla ekonómka Bloomberg Economics Eleonora Mavroeidiová.
Politika zdaňovania bohatých by znamenala významný posun v krajine sedem rokov po tom, čo sa prezident Emmanuel Macron ujal moci s prísľubom zlepšiť vzťahy Francúzska s podnikateľským sektorom. Jedným z jeho prvých krokov bolo zúženie rozsahu dane z majetku a zavedenie paušálnej dane z kapitálu, za čo si vyslúžil pochvalu od podnikateľov a kritiku od oponentov, ktorí ho označili za „prezidenta bohatých“.
Napriek tomu Francúzsko zostáva krajinou s najvyššími daňovými príjmami v pomere k ekonomickému výkonu v Európe.