Francúzske firmy Suez a Veolia sa spoja. Na transakcii za takmer 13 miliárd eur sa dohodli po mesiacoch korporátneho boja. Informovala o tom agentúra Reuters. Firmy podnikajú v odvetví úpravy vody a distribúcie tepla, od 19. storočia si konkurujú. Suez ponuku na prevzatie od Veolia dlho odmietal a považoval ju za neadekvátnu. Firmy pôsobia vo viacerých krajinách.

Veolia o menší Suez usilovala s argumentom, že spoločne si povedú lepšie v boji s novými podnikmi na trhu, najmä s tými čínskymi. Firmy budú po spojení tiež v lepšej pozícii na to, aby sa inovovali v rastových oblastiach, ako je recyklácia a služby s dôrazom na ochranu životného prostredia, poznamenala Veolia.

Dohoda firmu Suez ohodnocuje na 20,50 eura za akciu, oznámili firmy. Veolia, ktorá už v skupine Suez vlastní podiel 29,9 percenta, zvýšila ponuku z pôvodných 18 eur za akciu. Teraz získa zvyšných 70,1 percenta Suezu. Akcie Suezu si na burze v Paríži po oznámení pridávali skoro osem percent, zatiaľ čo akcie Veolia si pripisovali okolo siedmich percent.

EBE 26 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční na pôde Európskeho parlamentu počas prejavu o stave EÚ v Bruseli 16. septembra 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen addresses the plenary during her first State of the Union speech at the European Parliament in Brussels, Wednesday, Sept. 16, 2020. European Commission President Ursula von der Leyen will set out her vision of the future in her first State of the European Union ad
Neprehliadnite

Eurokomisia navrhla oslobodiť od DPH tovar a služby poskytované v čase krízy

Suez, ktorý má sídlo v Paríži, vo februári ponuku Veolia odmietol. Veolia zaň vtedy ponúkla 11,3 miliardy eur. Ponuky na zlúčenie Suez priebežne odmietal od vlaňajšieho októbra, kedy v ňom Veolia získala podiel. Firmy sa potom stretli pred súdom a Suez dal dohromady obranu, aby opevnil svoj vodárenský biznis vo Francúzsku pred prípadnými ďalšími nájazdmi. Neskôr dal Suez najavo, že je ochotný sa o návrhu baviť, ak Veolia ponúkne viac peňazí.

Súčasťou dohody - a čiastočne aj kvôli snahe zmierniť obavy protimonopolných orgánov - je dojednané, že časť majetku firmy Suez sa vyčlení do novo založeného podniku s tržbami okolo sedem miliárd eur. Akcionármi v ,,novom Sueze" budú investičné fondy Meridiam, Ardian a Global Infrastructure Partners, rovnako ako francúzska štátna banka Caisse des Dépôts so zamestnancami. Do novo vyčleneného podniku budú prevedené francúzske vodárenské aktivity Suezu, čo je úprava vody a správa kanalizačnej siete, a takisto aktivity v Taliansku, Českej republike, v Afrike, v Strednej Ázii, v Indii, Číne a v Austrálii. Veolia zamestnáva po celom svete takmer 180-tisíc ľudí.