Vyčerpanie a vyhorenie. Pacienti v ohrození nedostatkom nemocničného personálu. Takéto a podobné smutné príbehy si podľa denníka Financial Times so sebou prinieslo približne 6 000 zdravotných sestier, lekárov a vodičov sanitiek, ktorí sa tento mesiac zišli na proteste pred budovou ministerstva zdravotníctva v Paríži.
Omikron má o 80 percent nižšie riziko hospitalizácie, ukazuje nová juhoafrická štúdia
Ich brutálna diagnóza zodpovedných nepotešila. Francúzske zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované a celé desaťročia nekompetentne riadené, pričom pandémia covidu v plnej miere odhalila jeho slabé stránky a doviedla ho až na pokraj kolapsu v dôsledku nedostatku lôžok a zdravotníkov.
Covid neskúša len francúzske zdravotníctvo
Vo Francúzsku, ktoré sa ocitlo uprostred ďalšej prívalovej vlny ochorenia covid-19, ale ešte naň naplno nedoľahol vysoko nákazlivý koronavírusový variant omikron, sa stupňuje tlak na systém poskytovania zdravotníckej starostlivosti a ľudí, ktorí v ňom pracujú.
A Francúzsko ani zďaleka nie je jedinou krajinou, ktorá zápasí s nedostatkom zdravotníkov. Predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Natasha Azzopardi-Muscatová, ktorá skúma európske zdravotné systémy, označila za ich hlavný problém nedostatok kvalifikovaného personálu.
Rakúsko pre šírenie variantu omikron sprísni opatrenia v gastre i pri cestovaní
Niektoré štáty, ako napríklad Nemecko alebo Rakúsko, vstupovali do boja s pandémiou s väčším počtom lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti ako iné. Kým podľa OECD v Nemecku pripadá na 100-tisíc obyvateľov 28,2 nemocničných lôžok a v Rakúsku 21,8, európsky priemer je len 14,1 lôžka.
Podľa Azzopardi-Muscatovej sa však medzi jednotlivými vlnami pandémie mnohé nedostatky podarilo odstrániť. „Jeden sa však odstrániť nepodarilo, a tým je pracovná sila... zdravotníka zo dňa na deň nevyrobíte," dodala.
Francúzi pristúpili k núdzovým riešeniam
Stúpajúci počet chorých na covid spolu s nedostatkom pracovníkov v zdravotníctve si vo Francúzsku vynútil núdzové riešenia v až 13 regiónoch, kde museli pristúpiť k odkladu plánovaných operácií, povolaniu posíl zo súkromného sektora a rušeniu dovoleniek.
Šéf WHO: Žiadna krajina nemôže urýchliť cestu z pandémie tretími dávkami
Od konca novembra stúpa vo Francúzsku počet nových hospitalizácií, ktorý dosiahol 7 000 za týždeň, čo je vďaka masívnemu očkovaniu menej ako počas predchádzajúcich vln, keď počet príjmov dosiahol 10-15-tisíc.
Zodpovední však aj tak varujú, že systém poskytovania zdravotníckej starostlivosti môže v nasledujúcich týždňoch skolabovať, ak koronavírusový variant omikron nebude spôsobovať miernejšiu formu ochorenia ako sa predpokladá.
O pacientov sa nemá kto starať
Z celoštátnej štúdie francúzskeho Združenia poskytovateľov zdravotníckych a sociálnych služieb uskutočnenej v novembri v 330 inštitúciách vyplýva, že v dôsledku nedostatku kvalifikovaného zdravotníckeho personálu je nedostupných šesť percent nemocničných lôžok, pričom neobsadených zostáva necelých päť percent miest zdravotných sestier. Podobné problémy sa vynorili aj v Nemecku.
Podľa tohtoročnej štúdie Nemeckého inštitútu nemocníc (DKI) až 72 percent opýtaných uviedlo, že v dôsledku nedostatku zdravotníkov nemôžu naplno využívať lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Profesionálne organizácie vo viacerých krajinách tiež začali zaznamenávať zvýšený výskyt prípadov depresie, úzkosti a nespavosti medzi zdravotníkmi. Írske združenie zdravotných sestier a pôrodných asistentiek zistilo, že takmer dve tretiny respondentov prišli do pracovného kontaktu s pacientmi, ktorí podľahli ochoreniu covid-19 a 85 percent z nich je presvedčených, že táto skúsenosť mala negatívny vplyv na ich psychiku.