Viac ako pätina čerpacích staníc vo Francúzsku sa cez víkend potýkala s problémami so zásobovaním. Môžu za to štrajky v rafinériách prevádzkovaných ropnými spoločnosťami TotalEnergies a Exxonmobil za vyššie mzdy, ktoré narušili prevádzku štyroch hlavných rafinérií v krajine. Traja z nich sú podľa vlády zatvorení. Odborový zväz CGT agentúre Reuters potvrdil, že štrajky stále pokračujú.

Trh s palivami sa ocitá v kríze

Minister ekologickej transformácie Christophe Béchu už skôr uviedol, že vláda nebude v reakcii na problémy so zásobovaním obmedzovať používanie čerpacích staníc ani neplánuje benzín na prídel. Zatiaľ platí iba zákaz plnenia kanistrov na niektorých miestach. Vyzval tiež ľudí k pokoju a zmyslu pre zodpovednosť s tým, že situácia by sa mala zlepšiť, pretože vláda bude ďalej využívať svoje strategické rezervy.

V niektorých oblastiach, predovšetkým na severe a v okolí Paríža, je podiel postihnutých čerpacích staníc oveľa vyšší ako celoštátny priemer.

„Čakanie v rade vám zaberie najmenej hodinu a pol alebo dve,“ povedal realitný maklér Jean Galibert, ktorý stál so skútrom v kolóne pred jednou z parížskych čerpacích staníc. Na interaktívnej mape zostavovanej internetovou stránkou mon-essence.fr je veľká časť čerpacích staníc v Paríži a okolí označená ako mimo prevádzky.

Zamestnanci žiadajú zvýšenie miezd 

Podľa výpočtu agentúry Reuters znížili štrajky celkovú produkciu francúzskych rafinérií o viac ako 60 percent.

Vo firme Exxonmobil rokujú odbory s vedením o mzdách už niekoľko týždňov a pokračovať majú v pondelok. V TotalEnergies majú formálne rozhovory začať na budúci mesiac, odbory sa však snažia dostať vedenie k stolu skôr. Zamestnanci Totalu žiadajú zvýšenie miezd od tohto roka o desať percent, keď firma kvôli prudkému rastu energií vykazuje obrovské zisky. Generálny riaditeľ spoločnosti minulý týždeň vyhlásil, že nastal čas odmeniť zamestnancov, ale zatiaľ odmietol začať rokovania.

Ďalšie dôležité správy

koncern Total zamestnanci štrajk predåženie hlasovanie La Mede
Neprehliadnite

Francúzsko bojuje so štrajkmi zamestnancov vo veľkých rafinériách, hrozí nedostatok palív