Francúzska koalícia Nový ľudový front (NFP) v piatok predložila návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Michela Barniera. Parlament by o ňom mal hlasovať 8. októbra.
Pod textom je podpísaných 192 poslancov zo Socialistickej strany (PS), krajne ľavicového hnutia Nepoddajné Francúzsko (LFI), zelených a zástupcov komunistickej strany.
Barnier vo funkcii
Vedenie NFP v zdôvodnení svojho návrhu tvrdí, že vymenovanie Barniera do funkcie premiéra a smerovanie jeho vlády, ako ho načrtol vo vládnom programe, sú „negáciou výsledku posledných parlamentných volieb“.
Prezident Emmanuel Macron poveril Barniera funkciou predsedu vlády v septembri po tom, ako sa predčasné voľby skončili patom – najviac hlasov od voličov získal síce NFP, čo ale nestačilo na to, aby mal v parlamente absolútnu väčšinu poslancov.
Barnier, ktorý sa hlási k politike pravého stredu, a jeho vláda čelí v nadchádzajúcom období náročným úlohám: čaká ju schválenie štátneho rozpočtu, zníženie deficitu a konsolidácia verejných financií, pričom bude vystavená tlaku parlamentnej ľavice i pravice.
Politické dianie v krajine
Ľavicoví zákonodarcovia tvrdia, že Macron mal vymenovať za premiéra niekoho z ich radov. Varovali, že návrh štátneho rozpočtu na ďalší fiškálny rok bude najreštriktívnejší za posledných 25 rokov.
Národné združenie (RN) v uplynulých dňoch naznačilo, že nepodporí hlasovanie o vyslovení nedôvery Barnierovej vláde tak skoro po jej nástupe.
Podľa politológov tento postoj súvisí s tým, že RN nechce byť vnímané ako strana, ktorá je v záujme politického zisku ochotná uvrhnúť Francúzsko do ešte väčších turbulencií.
Líderka RN Marine Le Penová tento týždeň v reakcii na Barnierov prejav o zámeroch vlády, ktorý predniesol v parlamente, uviedla, že chce dať premiérovi šancu. Zasadzuje sa ale za to, aby akékoľvek zvýšenie daní bolo kompenzované znížením životných nákladov pre nižšie a stredné vrstvy obyvateľstva. Vyhlásila tiež, že chce, aby začiatkom budúceho roka došlo k sprísneniu legislatívy na kontrolu prisťahovalectva.