Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hodnotí novú prognózu ministerstva financií, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky, ako realistickú.
V roku 2025 však vníma rozpočtové základne v prognóze inštitútu ako mierne nadhodnotené.
Jeden z podstatných rozdielov medzi prognózami rozpočtovej rady a ministerstva je v odlišnom pohľade na rast cien energií. „Kým prognóza rezortu predpokladá prudší rast plynu a tepla v roku 2025, prognóza fiškálnej rady predpokladá plynulejšie rozloženie nárastu týchto cien do viacerých rokov,“ priblížila rada.
Z tohto dôvodu tak prognóza rezortu financií odhaduje infláciu v roku 2025 o viac ako jeden percentuálny bod vyššiu ako predikcia rozpočtovej rady.
Ďalší rozdiel tkvie v predpokladoch čerpania Plánu obnovy a odolnosti.
„Prognóza rady predpokladá dynamickejší rast čerpania v roku 2024. Naopak, prognóza ministerstva predpokladá vyššiu dynamiku čerpania až v roku 2025, čo následne ovplyvňuje rozdielnu zamestnanosť v tomto roku, ako aj ďalšie makroekonomické premenné,“ vysvetlila fiškálna rada.
Dynamiky rastov rozpočtových základní sú v rokoch 2024 a 2025 pesimistickejšie v prognóze rozpočtovej rady, a to hlavne pre nižšiu očakávanú súkromnú spotrebu. Zatiaľ ale v týchto rokoch nevzniká príliš vysoké nadhodnotenie základní v prognóze rezortu, zhodnotila rada.
„V neskorších rokoch sú dynamiky rastov rozpočtových základní v prognóze rozpočtovej rady optimistickejšie skrz vyššie rasty nominálnych, ako aj reálnych premenných (HDP, súkromná spotreba, priemerná mzda). Kumulatívne sa na celom horizonte prognózy tieto rozdiely čiastočne kompenzujú,“ doplnila fiškálna rada.