Pandémia Covid-19 a reštrikcie, ktoré krajiny prijali si vybrali veľkú daň a spôsobili pokles aktivít firiem v oblasti fúzií a akvizícií. Výsledkom je oslabenie európskeho trhu firemných investícií. Situácia sa naplno prejavila aj na Slovensku, keď zahraničné spoločnosti oproti minulému roku investovali do nákupu či predaja spoločností firiem menej. 

Aktuálne výsledky na trhu fúzií a akvizícií prináša  vydanie európskeho prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť CMS v spolupráci so spoločnosťou Mergermarket. Podľa najnovšej správy klesol v prvom polroku 2020 objem európskych transakcií o 31 percent a v regióne strednej a východnej Európy o 34 percent. Ich celková hodnota v Európe bola 262,9 miliardy eur, čo predstavuje s porovnaním v rovnakým obdobím minulého roku pokles o 29 percent.

Konferencia
Neprehliadnite

Dôvera riaditeľov slovenských firiem v rast ekonomiky a v rast firmy vzrástla

Negatívne dopady pandémie budú pokračovať aj v najbližších mesiacoch, keďže Európska komisia predpovedá na tento rok pokles HDP Únie o 8,3 percenta. To sa odrazí aj na chuti firiem predávať, či získavať iné spoločnosti a investovať do nich.

Kým vlani v prvom polroku zrealizovali firmy na Slovensku 12 obchodných transakcií s hodnotou viac ako 25 miliónov eur, tohtoročný prvý polrok priniesol dramatický prepad. Zrealizovalo sa iba sedem obchodov v hodnote 6 miliónov eur.

Aj napriek všetkým negatívnych informáciám a aktuálnej situácii na trhu, existuje dôvod na optimizmus. „Nie je prekvapením, že respondenti tohtoročného prieskumu sú opatrní. Očakáva sa však, že európsky hospodársky rast sa v budúcom roku oživí a uvoľnenie niektorých reštrikcií umožní predajcom, investorom i poradcom pokračovať v začatých obchodných dohodách,“ hovorí  Petra Čorba Stark, partnerka a vedúca korporátneho tímu v advokátskej kancelárii CMS v Bratislave. 

auto, BMW
Neprehliadnite

Firmy kvôli koronakríze šetria, kde sa dá. Zmenia sa aj ich vozové parky

Výsledky štúdie poukazujú na viacero negatívnych zistení. Dôveru, že obchodná aktivita firiem sa v tomto roku zvýši, majú len dve percentá respondentov v porovnaní s 27 percentami v minulom roku. Rovnako sa znížila chuť obchodovať, čo tvrdia až  tri štvrtiny európskych firiem. Ďaší pokles je zaznamenaný ohľadom očakávaní zhoršenia podmienok financovania podnikateľských aktivít, ktoré potvrdzuje 79 percent firiem. 

Ak sa firmy pustia do nových obchodov, bude to v odvetviach, ktoré sa ukázali ako najodolnejšie voči aktuálnej situácii. „Ide o sektory technológií, médií a telekomunikácií, či o oblasť farmácie, lekárstva a biotechnológie. V týchto dvoch sektoroch očakávajú firmy v budúcom roku najviac fúzií a akvizícii,“ dopĺňa Petra Čorba Stark. Naopak, v priemyselných odvetviach, letectve, maloobchode, či v sektore reštauračných služieb bude ťažké nájsť potenciálneho kupcu bez toho, aby predávajú prijal nižšiu cenu, s akou pôvodne počítal.