Zaobstaranie energií už nie je pre firmy veľkým strašiakom, tento rok majú niekoľko možností na zabezpečenie dostatku elektriny či plynu na budúci rok, píše Finweb Hospodárskych novín.
Jednou z možností sú spotové ceny. Tie sa však menia každú hodinu. Ďalšou však je fixácia spotreby a niektoré firmy si zvolia kombináciu týchto dvoch variantov.
Len spotové ceny elektriny preferuje ŽOS Trnava, avšak vzhľadom na vývoj trhu nevylučujú zmenu stratégie a nákupu časti spotreby na forwardovom trhu, potvrdil pre Finweb generálny riaditeľ ŽOS Trnava Miloš Kyselica a dodal, že za spotové ceny nakúpili pribliižne 80 percent spotreby plynu.
„Súčasné spotové ceny prúdu sa hýbu pod 120 eurami za megawathodinu a za posledné týždne zaznamenala komodita pokles,“ tvrdí ekonomický portál.
Firmy ako Slovnaft či Slovenské magnezitové závody v Jelšave si však zvolili kombinovanú možnosť, teda „časť komodity sme fixovali a časť bude realizovaná cez spotové ceny,“ hovorí riaditeľ magnezitky Roman Gažúr.
Gro slovenských podnikov už má zakontrahované dodávky elektrickej energie, potvrdil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. Konečná cena sa podľa neho odrazí aj na cene produktov a služieb pre spotrebiteľov.
Firmy však pri rozhodovaní, ako budú nakupovať energie pre budúci rok, ovplyvňujú nielen prognózy trhu, ale aj finančná situácia podniku či obchodné plány. Niektoré si tak nakúpia energie v predstihu, iné si nákup rozdelia do rôznych období. Spotový trh môže byť podľa Lasza „v jednom momente výhodný, ale o pár týždňov sa situácia dokáže otočiť v neprospech,“ dodáva ekonomický web a na záver predpovedá, že ceny plynu by mali byť podľa odborníkov v nasledujúcich týždňoch pod tlakom. Dôvodom je najmä konflikt v pásme Gazy, ktorý sa dotkne hlavne tých firiem, ktoré sa sústreďujú aj na spotové ceny. „Rast ceny plynu sa následne preklápa aj na cenu elektriny,“ uzatvára portál.