Všetci hovoria o umelej inteligencii (AI), ktorej firma OpenAI vďačí za úspech svojho konverzačného robota (četbota) ChatGPT. Oveľa menej sa však hovorí o trhu formujúcom sa okolo tejto technológie, kde platy na nových pozíciách začínajú od 335-tisíc dolárov a vyššie. Mnohé si dokonca nevyžadujú ani inžiniersky diplom, píše agentúra Bloomberg.

Pozície sa týkajú najmä vytvárania takzvaných prompts, teda príkazov pre konverzačné a asistenčné AI nástroje. Náplňou práce „prompt inžinierov“ je konverzovať s nástrojmi umelej inteligencie tak, aby v rámci vytvárania obsahu dosahovali lepšie výsledky. Okrem toho v rámci firiem pomáhajú zaučiť pracovnú silu, ako tieto nástroje čo najlepšie využiť.

Úsvit prompt inžinierstva

Technologické firmy, akými sú Alphabet, OpenAI či Meta, vytvorili dovedna viac než tucet jazykových systémov AI nazývaných veľké jazykové modely (LLM). Táto technológia rýchlo prešla od fázy experimentov do používania v praxi, o čom svedčí aj skutočnosť, že spoločnosť Microsoft už ChatGPT integrovala do svojho vyhľadávača Bing či nástroja na vývoj softvéru GitHub.

Mnoho firiem si tak začalo uvedomovať, že potrebujú nájsť niekoho, kto by im pomohol „vyšperkovať“ výsledky, ktoré tieto nástroje AI po zadaní príkazov vygenerujú.

„Ide o akýchsi zaklínačov umelej inteligencie,“ vysvetľuje podstatu nových pracovných miest Albert Phelps. On sám pracuje ako prompt inžinier pre firmu Mudano, ktorá je súčasťou poradenskej firmy Accenture. Prompt inžinieri sú podľa Phelpsa často absolventmi odborov histórie, filozofie či anglického jazyka, keďže základom ich novej práce je hra so slovami.

Phelps spolu s kolegami trávi väčšinu svojho pracovného dňa písaním príkazov pre nástroje AI, akým je ChatGPT, ktoré sa dajú uložiť v rámci platformy OpenAI, kde k nim majú prístup klienti. Bežný deň takéhoto inžiniera sa skladá z napísania piatich rôznych príkazov a zhruba 50 interakcií s četbotom ChatGPT, opisuje Phelps.

Štedrá odmena

Ešte je skoro povedať, či sa tento typ inžinierstva rozšíri. Modely LLM v roku 2022 prilákali mnoho nových používateľov, ktorí zo zvedavosti testujú, čo nové technológie AI dokážu. Keďže sa pri tom bez písania vlastných príkazov nezaobídu, tak možno povedať, že aj oni sami sú akýmisi prompt inžiniermi.

Spoločnosť Anthropic ponúka záujemcom o tieto pozície ročný plat až do výšky 335-tisíc dolárov. Firma Klarity, ktorej softvér ponúka automatizované spracovávanie dokumentov, zas pre svoju kalifornskú kanceláriu hľadá inžiniera strojového učenia schopného písať príkazy a porozumieť tomu, ako z nástrojov AI „vyžmýkať“ čo najlepšie výsledky. Ponúkaný plat začína na 230-tisíc dolároch ročne.

Mark Standen z firmy Hays poskytujúcej náborové a personálne služby prezradil, že platy prompt inžinierov v ich databáze začínajú na zhruba 40-tisíc dolároch ročne, no experti si môžu pokojne zapýtať aj viac. „Máme kandidátov, ktorí žiadajú od 200- do 300-tisíc dolárov ročne,“ prezradil Standen.

Dopyt po prompt inžinieroch je však aj mimo svet technológií a ľudí na tieto pozície zháňajú napríklad aj nemocnice či právnické firmy.

Trh nasadil rýchle tempo

Ďalšou možnosťou, ako sa dá písaním príkazov zarobiť, je predávať ich na trhu PromptBase. Firmy ho dokonca dokážu využiť na to, aby si tu za poplatok objednali služby jedného z prompt inžinierov, ktorý im vytvorí príkazy presne na mieru ich požiadaviek.

Adrian Weller, riaditeľ výskumu v oblasti strojového učenia Cambridgeskej univerzity, však vyjadril svoje pochybnosti o tom, či sa tento trend z dlhodobého hľadiska udrží. „Veľmi by som neľpel na súčasnom stave prompt inžinierstva. Začína sa vyvíjať celkom rýchlym tempom,“ uzatvára Weller.  

Ďalšie dôležité správy

Matúš Pikuliak
Neprehliadnite

Odborník na umelú inteligenciu: Z četbotov sa stanú všadeprítomní pomocníci