Spoločnosť Atlas Biomed s pobočkami v Londýne ponúkala zákazníkom analýzu DNA vzoriek, aby zistili, či majú predispozíciu k rozvoju určitých ochorení. Výsledky si mohli až donedávna prezerať na webovej stránke firmy. Náhla strata prístupu k citlivým informáciám zákazníkov veľmi znepokojila, pretože doteraz netušia, kam sa údaje podeli.
Lisa Toppingová zo Saffron Walden v Essexe poslala pred niekoľkými rokmi do Atlas Biomed vzorku slín. Za personalizovanú analýzu genetického kódu zaplatila zhruba sto libier. Okrem vypracovania DNA profilu jej mala firma poskytnúť informácie o predispozícii k rôznym ochoreniam či dokonca aj zraneniam. Aj ona zo dňa na deň prišla o prístup k výsledkom na webovej stránke firmy.
Atlas Biomed na jej žiadosť o vysvetlenie nereagoval. „Neviem, čo s týmito údajmi dokáže urobiť niekto ďalší, no sú to moje najosobnejšie informácie. Znepokojuje ma, že sa firma len tak vyparila,“ posťažovala sa Lisa.
Portál BBC sa Atlas Biomed pokúsil kontaktovať, no neúspešne. Telefónne číslo uvedené na stránke je odpojené a prázdne boli aj londýnske pobočky firmy. Jej instagramový účet s vyše 11-tisíc sledovateľmi bol naposledy aktualizovaný v marci 2022. Na X bola naposledy aktívna v auguste toho istého roku. Na Facebooku uverejnila príspevok v júni 2023, no na žiadne komentáre pod ním nereagovala.
Osud Atlas Biomed je záhadou, no zdá sa, že spoločnosť má väzby na Rusko. Podľa odborníka na kybernetickú bezpečnosť Alana Woodwarda je to veľmi podozrivé. „Ak by ľudia poznali pôvod tejto firmy a spôsob, akým funguje, možno by viac zvážili, či sú ochotní jej poslať DNA vzorky,“ dodal.
Nikto nevie, kde skončila firemná databáza zákazníkov, no BBC neobjavilo žiadne dôkazy o tom, že by dochádzalo k jej zneužívaniu. Profesorka Carissa Velizová zdôraznila, že DNA je pravdepodobne tým najcennejší osobným údajom, akým človek disponuje. Práve preto je zabezpečenie a ochrana týchto informácií kľúčová. Nesprávne zaobchádzanie alebo únik takýchto dát môže mať ďalekosiahle následky na súkromie a bezpečnosť jednotlivcov.