V mnohých európskych krajinách klesá počet školopovinných detí. Vo Fínsku je situácia spomedzi európskych krajín najhoršia. Podľa projekcií EÚ by krajina mohla mať do roku 2030 o takmer desať percent menej detí vo veku od 4 do 18 rokov. Do roku 2040 by ich počet mohol klesnúť o pätinu, čo predstavuje problém najmä pre školy vo vidieckych mestách, ktoré trpia nízkou pôrodnosťou a migráciou do veľkomiest, píše Economist.

Stredná škola vo fínskom Rautavaare by podľa ideálneho scenára prijala ročne 20 nových žiakov. Túto jeseň ich ale bude iba 12. Riaditeľka Marianne Korkalainenová má preto plán, ako počet nových študentov zvýšiť. Prázdne miesta plánuje za peniaze fínskych daňových poplatníkov zaplniť žiakmi z chudobnejších krajín vrátane Mjanmarska, Vietnamu a Tanzánie.

Ide o novinku, ktorú presadzuje najmä startup Finest Future. Ten predáva lekcie fínčiny nadšencom z ázijských, afrických a latinskoamerických krajín. Keď dosiahnu dostatočnú úroveň znalosti, odporučí ich prijatie ochotným školám, akej napríklad šéfuje Korkalainenová. Do konca tohto roka startup importuje približne 1 500 zahraničných žiakov.

Z dlhodobého hľadiska je táto praktika pre Fínsko prospešná, keďže krajina má problém prilákať vysokokvalifikovaných zahraničných pracovníkov, tvrdí Peter Vesterbacka, spoluzakladateľ Finest Future. Domnieva sa, že cudzinci, ktorí do Fínska prídu nie ako dospelí, ale ako tínedžeri, majú oveľa väčšiu šancu zostať a nájsť si dobré zamestnanie. Podľa Vasterbecku prinesú do krajiny viac peňazí, než bude miestna vláda musieť vynaložiť na ich vzdelanie.

V súčasnosti stredné školy nepotrebujú špeciálne povolenie od centrálnej vlády na prijímanie fínsky hovoriacich cudzincov, pokiaľ majú voľné miesta. To sa môže ľahko zmeniť. Ministerstvo školstva v Helsinkách jasne naznačilo, že nemá záujem financovať miesta pre deti z iných krajín.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Dve tretiny stredoškolákov chcú ísť na vysokú školu, polovica z nich pôjde do zahraničia