Viaceré ekonomické ukazovatele hovoria, že slovenské domácnosti patria k najslabším krajinám Európskej únie z pohľadu finančnej kondície, píše spravodajský web Pravdy a popisuje Index finančného zdravia, ktorý pripravili analytici Slovenskej sporiteľne.
„Dolu nás ťahalo najmä výrazné zadlženie v porovnaní s výškou úspor, nízky podiel investícií na majetku a taktiež zásadná rodová nerovnosť v odmeňovaní,“ tvrdí ekonomický portál.
Relatívne pozitívne však hodnotia Slovákov z pohľadu chudoby a sociálnej vylúčenosti, ako aj s neočakávanými výdavkami či pri splácaní úverov. „Máme relatívne nízky pomer obyvateľov, ktorí sú ohrození chudobou a sociálnym vylúčením, za čo vďačíme nášmu sociálnemu systému, ktorý je vysoko solidárny,“ dodávajú analytici Marián Kočiš a Matej Horňák.
Pri bližšom pohľade na jednotlivé parametre auditu financií Slovákov portál konštatuje, že výška dlhov domácností predstavuje 112 percent hodnoty vkladov v bankách. Teda dlhy sú vyššie ako financie určené na spotrebu. „Toto číslo neznamená, že Slováci nie sú svoje dlhy schopní splácať,“ dodáva portál a vysvetľuje, že to je iba v prípade, ak by sa mali dlhy splatiť celé naraz.
Aj napriek všetkým krízam však Slováci jednoznačne bohatnú. „Po zohľadnení inflácie môžeme povedať, že za 22 rokov narástol náš celkový finančný majetok zhruba trojnásobne,“ vysvetľujú bankoví analytici a portál dodáva, že ak by mali Slováci viac majetku vo forme investícií, ich bohatstvo by mohlo rásť rýchlejšie.