V novom roku 2024 chce až 67 percent z 525 opýtaných Slovákov zmeniť svoje finančné správanie, vyplynulo z prieskumu agentúry Ipsos pre brokerskú spoločnosť Ozios, píše Finweb Hospodárskych novín a dodáva, že 27 percent chce dodať viac financií práve do svojho portfólia.
„Už horšie vyznieva však fakt, že až polovica z nich si chce v tomto roku odkladať prostriedky na sporiaci účet a 46 percent z nich chce tiež znižovať svoje výdavky,” tvrdí ekonomický portál.
Snaha o menšie výdavky a nižšiu spotrebu však nenahráva slovenskej ekonomike, ktorá bude podľa slov portálu potrebovať každú vzpruhu. „Polovica obyvateľov má v úmysle šetriť, takže prostriedky budú ležať na účtoch, a nie zvyšovať výdavky na spotrebu alebo investície,” hovorí Adam Austera, analytik Oziosu.
„Vzniknutá situácia však tak trochu nahráva investovaniu,” podotýka ekonomický web s tým, že Slovákov sa otvára ďalšia cesta, ako bojovať proti vysokým cenám, pričom poukazuje práve na investície. Podľa oslovených sprostredkovateľských spoločností ekonomickým portálom rastie záujem o zhodnocovanie financií.
Analytik finančných trhov Róbert Spusta z firmy Finax potvrdil, že ľudia sa začali pozerať po investíciách práve vďaka tlaku vysokých cien a pre obavu o ich úspory. Tomáš Vranka z brokerskej spoločnosti XTB však naopak upozorňuje, že pri investovaní treba uvažovať v horizonte 10-20 rokov a viac. „Ak teda investujem napríklad 10 až 20 rokov a ročne zarobím v priemere osem percent, tak aj keď príde rok či dva vyššia inflácia, tak celkový výnos za toto obdobie prosto bude vyšší,” vysvetľuje.
Prieskum ďalej ukázal, že najväčší záujem, až 22 percent opýtaných, bude o podielové fondy. „Pre vysoké úrokové sadzby v uplynulom roku sú v kurze aj dlhopisy – tak štátne, ako aj korporátne či ETF fondy,” dopĺňa ekonomický portál. Na záver pripomína, že podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností mali Slováci v kolektívnom investovaní až 12,5 miliardy eur. V prípade konzervatívnych produktov sa úročilo 10,3 miliardy eur úrokom 1,73 percenta.