Ministerstvo zdravotníctva SR počas pandémie zlyhalo vo finančnom riadení nákupov vakcín. Vyplýva to zo správy Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) o nákupe, skladovaní a likvidácií vakcín proti covidu-19.
Podľa NKÚ rezort zdravotníctva nevykonával dôsledné finančné kontroly, riadenie rizík nadbytku vakcín, neuvádzal úplne a korektné informácie o záväzkoch z nákupov v rámci účtovných závierok.
„Prebytok vakcín zo spoločného obstarávania EÚ v domácich skladoch SR ku koncu roka 2023 sa odhaduje na úrovni cca. 6,7 milióna dávok vakcín, z toho 4,8 milióna dávok v hodnota približne 100 miliónov eur exspirovalo a zvyšok sa podarilo darovať či odpredať,“ uvádza sa v správe.
Z kontroly NKÚ vyplýva, že pri správe majetku štátu ministerstvo nemalo upravene interné predpisy v oblasti zásob a nakladania s vakcínami, zásoby boli nesprávne účtované a oceňované a boli skresľované údaje v účtovných výkazoch.
NKÚ sa kriticky pozerá aj na to, že v danom období neboli hodnotené právne riziká pri pristupovaní k jednotlivým predbežným kúpnym zmluvám a kúpnym zmluvám súvisiacim so spoločným obstarávaním EÚ, ministerstvo nemalo ani právneho znalca na belgické právo, podľa ktorého boli unijné zmluvy uzatvárané.
Ministerstvo zdravotníctva predložilo k protokolu o výsledku kontroly 13 pripomienok.
Kontrola NKÚ sa zamerala aj na to, čo Slovenská republika mohla v rámci spoločného obstarávania EÚ ovplyvniť a na čo, naopak, nemala žiadny vplyv.
V rámci spoločného obstarávania Európska komisia objednala viac ako desať kusov vakcín pre každého Európana. Zmluvy, ktorými uzatvorila miliardové nákupy, neboli v celom rozsahu verejne prístupné. V zmluvách o nákupe vakcín proti covidu, ktoré uzatvorilo vedenie EK na čele s Ursulou von der Leyenovou s farmaceutickými spoločnosťami chýbali základné údaje. Všeobecný súd Európskej únie v júli konštatoval, že EK v zmluvách o nákupe vakcín proti covidu neumožnila verejnosti dostatočný prístup k informáciám.
Členské krajiny nakúpené miliardy vakcín navyše musia kupovať a skladovať až do roku 2026.
Právne kroky voči vedeniu EK v tomto smere zahájila skupina europoslancov. Na súd sa obrátila po tom, čo jej nebolo umožnené preskúmať podmienky zmlúv.