Serena Williamsová sa na začiatku tenisovej kariéry tak veľmi sústredila na výhry, že si od organizátorov turnajov opakovane zabúdala brať šeky za výhry. „Nikdy som nehrala pre peniaze. Hrala som, pretože som ten šport milovala. Chcela som vyhrať,“ priznala Seanovi Evansovi v jeho relácii Hot Ones.

Keď Williamsová dostala svoj prvý šek na milión dolárov, jej okolie nevedelo, čo od radosti robiť. Dnes už svetoznáma tenistka si však chcela peniaze čo najskôr vložiť na účet a vrátiť sa do práce. „Prišla som autom k okienku, kde sa dali vybaviť vklady, a zamestnanec mi povedal, že niečo takéto budem musieť vybaviť priamo dnu,“ zaspomínala si Williamsová, ktorá hraním tenisu podľa informácií portálu CNBC zarobila dovedna 94,8 milióna dolárov.

Jej otec u nej už ako tínedžerky rozvíjal finančnú gramotnosť. Odkedy začala športom zarábať prvé peniaze, dohliadal na to, aby si ich spravovala sama a dokonca ju nútil sedieť pri rokovacom stole so sponzormi. „Veľmi skoro som sa naučila, že šek z tenisu by mal byť tou najmenšou časťou zárobku. Možno preto som na ne zabúdala,“ zasmiala sa.

Odborníci tvrdia, že finančné lekcie sú pre deti dôležité. Ak v nich rodičia začnú rozvíjať finančnú gramotnosť už od piatich rokov, budú vo veku osem až dvanásť rokov vedieť lepšie pochopiť koncepty šetrenia, míňania a investovania, povedal Eric Landolt z UBS Global Wealth Management. „Finančná gramotnosť by mala byť základnou zručnosťou ako čítanie alebo písanie,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Finančná gramotnosť Slovákov zostáva nízka. Správne finančné návyky treba rozvíjať už v detstve