Spoločnosť Intrum zverejnila výsledky reprezentatívneho prieskumu platobného správania v ľudí spravovať svoje financie. Zaoberá sa taktiež vývojom ich preferencií, platobnými zvyklosťami ale aj mierou zodpovedných konaní. Tento rok bolo do prieskumu zapojených 24 198 spotrebiteľov z 24 európskych krajín.
„Samozrejme, dopady pandémie Covid-19 a opatrení, ktorými sa vlády snažili zabrániť šíreniu choroby, mali dopady na finančné zdravie spotrebiteľov. Tento rok sme urobili k riadnemu prieskumu aj špeciálny prieskum zameraný priamo na dopady Covid-19 krátko po vypuknutí pandémie. Kým v prvom polroku tie dopady ešte neboli až také výrazné, rozšírený prieskum v treťom štvrťroku už ukázal, že finančný stres u spotrebiteľov narastá,“ vysvetlil situáciu Martin Musil, výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum.
Nové vakcíny upokojujú svetový obchod a finančné trhy
Obavy spotrebiteľov o finančné zabezpečenie sú v aktuálnej situácii spojenej s ochorením Covid- 19 doposiaľ tie najväčšie, nakoľko si ľudia uvedomili nedostatočnú finančnú zábezpeku na život bez stresu. Vyšší stres zažívajú ženy, ľudia s nižším príjmom a rodičia. V druhom štvrťroku ešte 40 percent domácností neevidovalo zmeny v príjmoch pod vplyvom pandémie. Väčšina tak udávala pokles do 10 až 20 percent mesačného príjmu. V treťom štvrťroku ostala finančne stabilná iba jedna tretina Slovákov.
Ľudia sa môžu cez rezervačný systém objednať na vybavenie dôchodku
Najvyššia finančná pohoda je v Nemecku aj napriek pretrvávajúcim obmedzeniam hospodárskej aktivity v dôsledku Covid-19. Nemeckí spotrebitelia majú pragmatický postoj k výdavkom a zameriavajú sa na úspory. Odráža sa to aj v schopnosti platiť účty. Po Nemecku v rebríčku finančnej pohody nasleduje Rakúsko, prekvapivo ďalšou krajinou je Estónsko a na 7. mieste sa nachádza Česká republika. Slovensko je v tomto prípade až na 17. mieste.
Finančná neistota inšpirovala ľudí k vzdelávaniu sa v ekonomickej sfére naprieč celou Európou. Približne polovica európskych spotrebiteľov tvrdí, že zlepšenie finančného zabezpečenia sa od začiatku koronakrízy stalo pre nich hlavnou prioritou a rovnaké je to aj na Slovensku. Až 39 percent sa vzdelávaním pripravuje na hospodársku neistotu. Najčastejšou formou takéhoto vzdelávania je napr. čítanie finančných rubrík v novinách a časopisoch, či počúvanie podcastov.