Obec Choňkovce na východe Slovenska je od ukrajinskej hranice vzdialená len desať kilometrov. Ani to však Ukrajincom utekajúcim pred ruskou agresiou nezaručuje súcit miestnych obyvateľov, píšu The Financial Times.
Minulý víkend sa na Slovensku konali parlamentné voľby, kde takmer polovica z 540 Choňkovčanov hlasovala za stranu Smer, ktorá najotvorenejšie odmieta ďalšiu podporu Kyjeva. Predseda strany a zrejme aj budúci slovenský premiér Robert Fico už v minulosti opakovane vyjadril svoj nesúhlas so sankciami voči Rusku.
Zvyšok obyvateľov Choňkoviec hlasoval najmä za ďalšie dve strany, ktoré sú otvorene proti migrácii a s ktorými Fico jedná o vytvorení vládnej koalície. „V uplynulom roku sa tu nálada zmenila,“ povedal bývalý starosta obce a člen strany Smer Ján Skyba. Obyvatelia Choňkoviec sú podľa neho stále ochotní pomôcť chudobným Ukrajincom, no nie tým bohatým, ktorí jazdia na autách, ktoré na Slovensku človek ani nenájde.
Znechutení občania
Smer využil to, že Slovákom sa čoraz viac protiví pomáhať ukrajinským utečencom, a podarilo sa mu touto stratégiou vyhrať parlamentné voľby. Mnohí experti tento vývoj považujú za ďalší znak oslabovania podpory pre Kyjev. Fico dokonca počas volebnej kampane opakoval frázy ruskej propagandy o tom, že vojna na Ukrajine sa začala ešte v roku 2014, keď „ukrajinskí nacisti a fašisti začali vraždiť ruských občanov Donbasu“.
V utorok zas Fico obhajoval právo Smeru vyjadrovať jeho suverénne názory o Ukrajine, aj keď tým riskoval vylúčenie strany zo stredoľavicovej frakcie Európskych socialistov a demokratov v Európskom parlamente.
V komunitách neďaleko ukrajinských hraníc nebola nálada vždy takáto negatívna. Obyvatelia Choňkoviec na Ukrajinu po vypuknutí ruskej agresie poslali osem nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou a dokonca u seba ubytovali aj utečencov. Miestni obyvatelia ale odvtedy začali byť čoraz viac nespokojní s tým, ako slovenské orgány uprednostňovali blaho Ukrajincov pred blahom vlastných občanov.
Odpor voči Ukrajincom sa zintenzívnil aj napriek tomu, že väčšina utečencov slovenským územím len prechádza na ceste do iných krajín EÚ alebo sa už vrátila do relatívne bezpečných častí Ukrajiny. Z 1,7 milióna ľudí, ktorí od začiatku konfliktu opustili Ukrajinu, sa ich na Slovensku registrovalo len 109-tisíc.
Jedinou ukrajinskou utečenkou žijúcou v Choňkovciach je Irina Nedaskivska, ktorá utiekla zo svojho rodného mesta Irpin, keď naň v marci 2022 zaútočili ruské sily pri pokuse o obsadenie Kyjeva. „Viem, že keď som sem prišla, každý ma vítal ako jednu z nich. Politika ma nezaujíma, tvrdo pracujem a nezneužívam miestny systém,“ priblížila Nedaskivska, ktorá vypomáha na farme s kravami.
Zmena sympatií
V Sobranciach žije čašníčka Gabriela, ktorá v tohtoročných voľbách takisto hlasovala za Smer, aj keď v predchádzajúcich voľbách volila liberálnu stranu Progresívne Slovensko.
Jej hlasovacie preferencie odrážajú náladu medzi slovenskými voličmi. Gabriela ešte v roku 2022 zbierala oblečenie pre ukrajinských utečencov v núdzi a plakala, keď ruské tanky začali smerovať na Kyjev. Dnes ale aj ona súhlasí s Ficovými obavami z nelegálnej migrácie. Gabriela sa podľa svojich slov teší na Ficovo silné vedenie v porovnaní s „málo skúseným“ Michalom Šimečkom z Progresívneho Slovenska.
Obavy z migrantov
Ukrajinci nie sú jedinou skupinou ľudí, na ktorých Fico a potenciálni spojenci vrátane jeho bývalého chránenca Petra Pellegriniho cielia svoje obavy z nelegálnej migrácie. V stredu ohlásila poverená vláda obmedzenia na hranici s Maďarskom v snahe zastaviť nedávny prílev migrantov z Blízkeho východu, čím v predstihu naplnila jeden z Ficových volebných sľubov.
Rakúsko, Poľsko a Česko takisto zaviedli kontroly na hranici so Slovenskom, a to aj napriek tomu, že všetky štyri krajiny sú členmi schengenského priestoru. Slováci žijúci na hraniciach sa obávajú, že tieto kontroly môžu viesť k nárastu počtu migrantov, ktorí sa natrvalo usadia na Slovensku namiesto toho, aby pokračovali v ceste do bohatších krajín EÚ.
„Naším jediným šťastím je, že vďaka našim politikom nie sme dosť bohatý národ na to, aby sme boli niečím viac než len tranzitným miestom,“ povedala správkyňa družstva Jarmila Doričová. Problém podľa nej nastane vtedy, keď susedné krajiny uzatvoria hranice úplne, pretože potom tu nelegálni migranti ostanú.
Bývalý starosta Skyba dodal, že východnému Slovensku nechýba pracovná sila v podobe migrantov: „Máme svoje deti a Rómov, ktorí nám môžu pomôcť.“ Rómska komunita na východnom Slovensku ale vníma Ficov návrat ako hrozbu. „Fico nám vždy všetko sťažil,“ povedal Dávid Balo, rómsky stavebný robotník. „Počas Ficovej poslednej vlády nám polícia neustále prehľadávala dediny, čo v skutočnosti znamenalo, že nás iba prišli zbiť,“ uzavrel Balo.