Slovenská menšinová vláda neustála vo štvrtok hlasovanie o dôvere, čo v čase rastúcej inflácie a spomaľujúcej ekonomiky zvýšilo vyhliadky na predčasné voľby. Poslanci vyslovili vláde nedôveru približne tri mesiace po tom, čo rozpory medzi lídrami koaličných strán donútili stranu SaS opustiť vládu premiéra Eduarda Hegera, píšu Financial Times.
Slovensko patrí medzi krajiny, ktorých ekonomika sa od ruskej invázie oslabila. Ceny energií prudko vzrástli a spôsobili mimoriadne škody, pretože krajina bola mimoriadne závislá od ruského plynu. Vyššie náklady na energie zasiahli aj energeticky náročný slovenský priemysel, na čele s výrobou automobilov. Medziročná miera inflácie sa v novembri zvýšila na 22-ročné maximum, keď dosiahla úroveň 15,4 percenta, konštatujú The Financial Times.
Za nedôveru vláde sa vyslovilo 78 zo 150 poslancov slovenského parlamentu, keď zlyhal posledný pokus o záchranu vlády, ktorý podnikol jej predseda E. Heger, ktorého prezidentka Zuzana Čaputová poverila vedením vlády až do vymenovania novej, ktorá vzíde z predčasných volieb, ktoré by sa podľa prezidentky mali konať začiatkom budúceho roka. O ich konaní však ešte musí rozhodnúť parlament.
„Myslím si, že v tejto chvíli je veľmi pravdepodobné, že sa na Slovensku budú konať predčasné voľby, ale jednotlivé strany majú diametrálne odlišné názory na to, kedy by sa mali konať,“ povedal pre Financial Times Milan Nič z Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku (DGAP).
Politická búrka na Slovensku je do značnej miery výsledkom bojov medzi lídrami, ktorí sa k moci dostali v roku 2020 na základe prísľubu vyrovnať sa s klientelizmom a korupciou. Vyvrcholenie vnútropolitickej krízy prinútilo vo štvrtok premiéra Hegera radšej zostať v Bratislave a zabojovať o svoje politické prežitie, ako sa zúčastniť na poslednom tohtoročnom stretnutí lídrov Európskej únie v Bruseli, pripomínajú Financial Times