Na jar sa meno Roberta Fica dostalo do svetových médií. Slovenský premiér sa prihováral podporovateľom v bývalom baníckom meste Handlová, keď na neho zaútočil strelec a zblízka ho päťkrát zasiahol. Pokus o atentát vyvolal medzinárodné pobúrenie, keď sa svetoví lídri vrátane Joea Bidena a Vladimira Putina jednotne postavili proti tomuto činu.

Ak niektorí Slováci dúfali, že sa ich premiér po stretnutí so smrťou zmení, rýchlo sa presvedčili o opaku, uvádza britský denník Financial Times. Pripomína, že tri týždne po hospitalizácii R. Fico v emotívnom videu zaútočil na opozíciu, „protištátne médiá“ a kritikov občianskej spoločnosti, ktorých vedie maďarsko-americký filantrop George Soros. Napriek vyjadreniam ministra vnútra odmietol teóriu o osamelom útočníkovi a bez dôkazov označil 71-ročného strelca za „aktivistu slovenskej opozície“. Tvrdil, že jeho politické názory, najmä odpor k západným sankciám proti Rusku, sú dôvodom, prečo sa stal terčom útoku. „Je to kruté, ale právo na iný názor v EÚ dnes prestalo existovať,“ vyhlásil.

Andrej Babiš
Neprehliadnite

Orbán, Fico, Babiš. V srdci Európy sa vytvára širší proruský blok

Po návrate do funkcie premiéra v októbri 2023 jeho trojčlenná koalícia zrušila špeciálnu prokuratúru, upravila trestný zákon na zníženie trestov, zmenila vedenie verejnoprávneho vysielania a obmedzila činnosť mimovládnych organizácií. Po májovom pokuse o jeho život vláda navrhla bezpečnostné pravidlá, ktoré obmedzujú právo na protesty v blízkosti úradných budov, pod zámienkou zvýšenia ochrany politikov. V rámci reformy polície R. Fico zrušil elitnú jednotku na vyšetrovanie terorizmu a korupcie, pričom jej šéfa obvinil zo zneužitia právomoci.

Podľa kritikov posúva R. Fico Slovensko smerom k „postupnej autokratizácii“, ako to nazýva bývalá premiérka Iveta Radičová. Spolu s ďalšími tvrdí, že terajší premiér využíva rovnaké iliberálne metódy ako Viktor Orbán v Maďarsku: „Nájdete si nepriateľov alebo si ich vytvoríte, aby ste rozdelili spoločnosť a zničili elity a inštitúcie, ktoré vám stoja v ceste,“ vysvetľuje I. Radičová.

Robert Fico
Neprehliadnite

Slovensko prehráva boj proti korupcii a premiéra Roberta Fica to netrápi, píše Politico

Ficov návrat k moci a snaha zvaliť vinu za atentát na opozíciu odhaľujú, ako sa mení politická mapa strednej Európy. Krajne pravicová, populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ) vyhrala voľby v Rakúsku, zatiaľ čo v Prahe sa bývalý premiér a euroskeptik Andrej Babiš pripravuje na návrat do úradu po úspechu v českých regionálnych voľbách. Objavuje sa nový iliberálny blok v EÚ, ktorý podporuje Orbánovu opozíciu voči transnacionálnej legislatíve a zároveň sa snaží blokovať podporu Ukrajine v rámci NATO. Tento mesiac R. Fico vyhlásil, že Ukrajina sa počas jeho mandátu nikdy nestane členom vojenskej aliancie.

„Tieto populistické osobnosti sa môžu v niektorých otázkach nezhodnúť, ale všetci chápu, že ľudia v bývalých habsburských krajinách sú zvyknutí na silné osobnosti a mnohí majú pocit, že ich Brusel zanedbáva,“ hovorí Jan Rafael Lupoměský, bývalý poradca českého prezidenta, ktorý teraz vedie konzultačnú spoločnosť vo Varšave. Súčasná situácia na Slovensku niektorým pripomína temné 90. roky, keď korupcia a autokratické tendencie v novovzniknutom štáte prinútili vtedajšiu americkú ministerku zahraničných vecí Madeleine Albrightovú nazvať Slovensko „čiernou dierou Európy“.

Ďalšie dôležité správy

Bernard-Henri Lévy
Neprehliadnite

Ľudstvo už vstúpilo do novej svetovej vojny, tvrdí francúzsky filozof a reportér