Vláda premiéra Roberta Fica chce pomôcť podnikateľom s nižšími príjmami, a to 15-percentnou daňou z príjmu, ktorú si môžu uplatniť subjekty zarábajúce do 60-tisíc eur, píše spravodajský portál RTVS a dodáva, že o opatrení hovorili predstavitelia koalície ešte pred voľbami.  

„Doteraz to bolo tak, že 15-percentná sadzba dane z príjmu právnických osôb platila iba do obratu 49 790 eur, čo je tá hranica, kedy sa začína platiť, odvádzať DPH,” hovorí minister Ladislav Kamenický a dodáva, že zvýšením hranice na 60-tisíc eur chcú pomôcť mikrodaňovníkom. 

Návrh chváli prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík, podľa ktorého sú zvýšenie hranice týchto príjmov a zrušenie dňa voľna „jedným z mála pozitív vo vládou schválených opatreniach.” 

Štátna pokladnica by nemala pocítiť výpadok príjmov, myslí si daňová poradkyňa Alica Orda-Oravcová, podľa ktorej nie je veľa subjektov s príjmami medzi 49 790 eur a 60-tisíc eur. „Aj v takomto prípade to však bude prínosom,” dodáva daňová poradkyňa. 

Solík dopĺňa, že na Slovensku máme viac ako pol milióna podnikateľov, pričom táto zmena sa dotkne hlavne drobných živnostníkov a mikrofiriem. „Niektorí podnikatelia, v snahe platiť nižšiu daň z príjmu, zakladali ďalšie firmy, aby zárobky rozdelili,” tvrdí webový portál.  

Tento spôsob však Orda-Ordavcová neodporúča. „Ak napríklad podnikateľ má firmu, ktorá prevádzkuje kaviareň, druhú firmu, ktorá napríklad vedie účtovníctvo, vtedy môže mať dve právnické osoby. Avšak, ak by tento podnikateľ mal dve firmy s rovnakým predmetom podnikania a rozdeľoval by umelo obrat, tak vtedy môže správca dane neprihliadnuť na obrat s odôvodnením, že išlo o inštitút zneužitia práva,” varuje daňová poradkyňa.

Návrh by mal platiť od nového roka, ak ho schvália poslanci parlamentu.  

Ďalšie dôležité správy

Fear of economic collapse - vacancy
Neprehliadnite

Banky v eurozóne začínajú byť nervózne, bankroty dlžníkov rastú