Podpredseda parlamentu na Ficovu výzvu reagoval s tým, že premiér ho môže vyzývať, ale nemôže mu zavrieť ústa. „Ak by mal niekto z toho politicko-ekonomického ihriska odísť, sú to páni Fico a Široký,“ vyhlásil Figeľ.
Ako uviedol na tlačovej konferencii Fico, dlhé dni pracovali špecializované skupiny expertov, ktoré vláda zostavila na problematiku dopadov reštrukturalizácie niektorých podnikov na Slovensku. "Študovali sme presnú štruktúru veriteľov, to znamená, či ide o doslova a do písmena o živnostníkov v právnom slova zmysle, či ide o spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré často boli jednoosobové alebo ide o malé a stredné podniky v podobe akciových spoločností," priblížil Fico.
Skupiny tiež hodnotili dopady zákona o reštrukturalizácii z dielne druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Spomínaný zákon podľa Fica jednoznačne zvýhodňuje postavenie bánk v porovnaní s ostatnými veriteľmi.
Ako poznamenal premiér, experti sledovali štruktúru pohľadávok malých veriteľov, no najmä jej vznik.
„Došli sme k záveru, že absolútna podstata, absolútna časť týchto pohľadávok, ktoré sú dnes medializované a neboli zaplatené, vznikli vďaka trom zákazkám, ktoré podpísal pán Figeľ v rokoch 2010 až 2012,“ vyhlásil Fico.
Podľa premiéra Figeľ úmyselne, v mene marketingu lacných diaľnic zaviedol „kultúru podvodu“. "Kultúra podvodu spočívala v tom, že na jednej strane chcel presvedčiť verejnosť, že diaľnice sa dajú stavať lacno a nútil stavebné spoločnosti, aby podpisovali zmluvy, ktoré často boli o 60 percent lacnejšie ako ukazovala štátna expertíza," vysvetlil Fico.
Podľa predsedu vlády musí byť vyvodená trestno-právna zodpovednosť a politická zodpovednosť. Premiér v utorok zároveň odovzdal všetky podklady, ktoré vzišli z analýzy, špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. „Nemôžeme hovoriť do trestného konania, rešpektujeme rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, že bolo začaté trestné konanie vo veci pre poškodzovanie veriteľa. Rovnako veríme, že naša spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní a poskytovanie ďalších informácií bude viesť k tomu, že bude vyvodená aj osobná trestno-právna zodpovednosť voči manažérom firiem,“ dodal premiér.
Premiér tiež informoval, že 14. apríla mimoriadne zasadne vláda. „Máme riešenia do budúcnosti, kde chcem zo zákona vyradiť ustanovenia, ktoré sú diskriminačné, znevýhodňujúce. Chceme reagovať na požiadavky praxe a na to, čo ukázala naša analýza. Máme riešenie pre veriteľov,“ povedal Fico.
Riešenie, ktoré predstaví vláda v utorok, bude v podobe novelizácie viacerých zákonov. „Prosím, aby ste podčiarkli a podčiarkli to päťkrát, toto riešenie nebudú platiť daňoví poplatníci, zaplatí to niekto iný, ten, kto má na to peniaze,“ uzavrel Fico.
Opozícia bude hľadať spoločný postup
Opozícia sa má v utorok dohodnúť na spoločnom postupe pred stredajšou mimoriadnou schôdzou parlamentu o Váhostave. Na stretnutie prídu zástupcovia všetkých opozičných subjektov. Opozičné rokovanie iniciovalo KDH. Podľa kresťanských demokratov pozvánka na schôdzu k Váhostavu prišla bez obsahu, čo je výsmechom a ukážkou toho, že ide o hasenie situácie. Zároveň upozorňujú, že z posledných deviatich rokov vládne sedem rokov Robert Fico, a preto práve on je úplne zodpovedný za tento stav.
Predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd László Solymos upozornil, že s iniciatívou zvolať schôdzu o Váhostave prišli Most-Híd a KDH. Predseda NR SR Peter Pellegrini však nepočkal na podanie návrhu, ale zvolal schôdzu sám.
„Našou úlohou bolo vyvolať tlak na vládu, aby konala. To sa stalo, vláda na tento tlak reagovala a predseda parlamentu na pokyn premiéra zvolal mimoriadnu schôdzu. Vláda prinesie do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní návrh zákona, lex Váhostav. Schvaľovať lex Váhostav v skrátenom konaní má zmysel vtedy a len vtedy, ak sa tým zlepší situácia živnostníkov, nezabezpečených veriteľov Váhostavu,“ konštatoval L. Solymos. Všetky ostatné systémové opatrenia a legislatívne zmeny môže parlament riešiť v riadnom konaní.
Schôdza veriteľov, ktorá má schvaľovať reštrukturalizačný plán Váhostavu, sa má konať 30. apríla. „Parlament má jedinú možnosť, upraviť podmienky, za ktorých možno schváliť reštrukturalizačný plán a prebiehajúce reštrukturalizácie upraviť prechodnými ustanoveniami. Pre Most-Híd je prijateľné len také riešenie, ktoré bude spĺňať dve podmienky - garantovať nezabezpečeným veriteľom viac ako 15 percent, my sme navrhovali minimálnu mieru uspokojenia pohľadávok veriteľov v reštrukturalizácii vo výške 50 percent. Druhou podmienkou je, aby ťarchu reštrukturalizácie museli znášať aj majitelia reštrukturalizovanej firmy a jej manažéri, lebo oni ten stav spôsobili,“ povedal L. Solymos.
Ako predseda poslaneckého klubu Mostu-Híd dodal, ak Juraj Široký ako majiteľ a štatutár s toľkými štátnymi zákazkami doviedol Váhostav do tohto stavu, tak nech participuje na uspokojení záväzkov Váhostavu. J. Široký by mal podľa Solymosa založiť svoj hotel v prospech veriteľov, keď treba, nech napríklad svojím hotelom garantuje, že z budúcich príjmov živnostníkov vyplatí.