„Moja vláda, či prvá alebo druhá, nikdy nezvyšovala DPH. A nikdy zvyšovať nebude. Ak znížite DPH, nemá to absolútne žiadny vplyv na ceny, lebo obchodníci ceny neznížia, čiže vlastne darujete 200 miliónov eur obchodníkom. Čiže otázka je jednoduchá, dáme 200 miliónov obchodníkom alebo 200 miliónov zo štátneho rozpočtu rozdelíme na pozitívne programy pre ľudí? Ja sa skôr prikláňam k tomu, aby sme tých 200 miliónov rozdelili medzi ľudí,“ povedal R. Fico na pondelňajšej tlačovej besede s tým, že vláda ešte čaká na definitívne rozhodnutie Ministerstva financií SR.
Vyššiu DPH schválila v septembri 2010 vláda Ivety Radičovej a malo ísť o dočasné riešenie. Bola to súčasť balíku opatrení na ozdravenie slovenských verejných financií. Vláda mala obavy z hroziaceho 8-percentného deficitu HDP. Naspäť na 19-percent mala DPH klesnúť, keď schodok klesne pod tri percentá.
Slovensko napokon deficit pod tri percentá v minulom roku stiahlo a dostalo sa tak z procedúry nadmerného deficitu, znížiť daň sa však nechystá napriek tomu, že R. Fico v minulosti, ešte ako opozičný politik, zníženie o jeden percentuálny bod schvaľoval. „Dlhodobo tvrdíme, že konsolidačný balíček prispel k cene potravín,“ tvrdil v marci 2011. Opozícia vtedy podala aj návrh na mimoriadnu schôdzu, na ktorej chcela DPH znížiť opätovne na 19 percent.
R. Fico pred tromi rokmi hovoril aj o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, no Smer sa napokon vydal inou cestou a podľa slov šéfa Smeru chcel dať vláde šancu. Na mimoriadnej schôdzi sa pokúšal presadiť zníženie dane späť na 19 percent. "Dávame vláde šancu na reparát. Pri týchto návrhoch sa ukáže pravá tvár tých politikov, ktorí sedia vo vláde a ktorí mali pred voľbami plné ústa životnej úrovne ľudí," povedal vtedy.
Žiada daň z finančných transakcií
Premiér taktiež povedal, že sa bude na pôde EÚ naďalej snažiť presvedčiť svojich kolegov z ostatných členských krajín EÚ, aby únia zaviedla daň z finančných transakcií. „Ak si dobre pamätám jedenásť štátov sa rozhodlo podporiť túto iniciatívu. Niektoré krajiny majú problém s touto myšlienkou. Budeme však na strane krajín, ktoré sú za zavedenie takejto dane. Ide o veľmi vážnu principiálnu otázku,“ povedal R. Fico, ktorý bude v Bruseli taktiež za to, aby sa modifikoval Pakt rastu a stability.
„Nemusíme za každú cenu ísť do reformy Paktu rastu a stability, ale bude snaha modifikovať ho,“ podotkol Fico, ktorý chce úpravami paktu dosiahnuť to, aby peniaze vynaložené na zásadné reformy neboli započítané do deficitu. „Rokovania sú v tejto otázke pomerne zložité, lebo každá krajina má návrhy ako celý mechanizmus vylepšiť. Verím, že v ďalších rokovaniach sa podarí pokročiť,“ doplnil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Pre zlepšenie podnikania na Slovensku sa pripravuje podľa premiéra nový zákon o verejnom obstarávaní. „Potrebujeme dostať do slovenských pomerov európsku smernicu, ktorá bola v tejto problematike prijatá. Snažíme sa monitorovať proces verejného obstarávania a vyhľadávame najakútnejšie ťažkosti, ktoré chceme zmeniť v novele. Robíme v tomto smere ďalšie a ďalšie kroky, ktoré budú viesť k väčšej miere transparentnosti,“ uviedol R. Fico.
Ak podnikatelia podľa neho hovoria v tejto oblasti o korupcii, je pripravený stále ich vypočuť. „Moje telefónne číslo je dostatočne známe. Viete, všetci rozprávajú o korupcii a nikto nič nehlási. Takže ak má niekto problém s korupciou, tak úrad vlády je v telefónnom zozname. Ak niekto chce hovoriť o korupcii, tak nech zdvihne telefón a nech mi zavolá,“ povedal R. Fico.