Vražda nového colného riaditeľa Sergia Emmanuela Martíneza je už v poradí štvrtou za necelé dva roky, ktoré sa stali v prístave Manzanillo. Všíma si to Financial Times s tým, že Manzanillo je rušným centrom globálneho obchodu, ale je aj vstupnou bránou pre dovoz chemikálií z Číny, ktoré sa používajú na výrobu syntetického opioidu fentanyl. Význam tohto prístavného mesta na pobreží Tichého oceánu pre drogový biznis prudko vzrástol, čo vyvolalo vojnu medzi kartelmi o kontrolu nad prístavom.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador uviedol, že Martínezova smrť súvisí s opatreniami prijatými na zastavenie nelegálnych dovozov. „Ľudia, ktorí prichádzajú pracovať na colnice, sú vystavení tlaku,“ povedala starostka Manzanilla Griselda Martínezová. „Ak prijmú to, čo navrhuje niektorá zo skupín, zabijú ich... a ak to neprijmú, takisto ich zabijú,“ dodala.

V poslednom desaťročí sa fentanyl stal v Spojených štátoch hlavnou príčinou smrti mladých dospelých. Mexický nelegálny obchod s drogami presedlal z látok na rastlinnej báze k syntetickým, čím sa vytvorila nová, efektívna a vysoko zisková časť nezákonného podnikania s menším počtom pracovníkov a nižšími nákladmi – no rovnako rozsiahlym násilím. Táto zmena spôsobila rozpory vo vzťahoch Washingtonu s Čínou a Mexikom. Stala sa prioritou aj pre amerických republikánov pred prezidentskými voľbami v krajine v roku 2024, pričom kandidáti predkladajú stále radikálnejšie návrhy opatrení proti obom štátom.

Jedno nákladné auto

Zastavenie zásobovania nie je jednoduché. V Manzanille žeriavy zdvíhajú novo privezené kontajnery naplnené všetkým, od oblečenia a sušeného mlieka až po súčiastky do áut. Prístav denne prijíma 9 500 zásielok. Dokonca aj bez hrozieb a korupcie by mexické colné úrady mali problém nájsť v tomto obrovskom náklade malé množstvá vstupných chemikálií potrebných na výrobu fentanylu, uviedli odborníci. Všetok fentanyl potrebný na zásobovanie celých Spojených štátov na jeden rok váži maximálne päť ton. Podľa výskumníkov z Rand Corporation by sa ľahko zmestil do jedného nákladného auta. Napríklad heroínu by bolo treba približne 125 ton. „Nie je to ihla v kope sena, je to diera v ihle v kope sena,“ povedal profesor Peter Reuter z Marylandskej univerzity.

Z prístavu sa chemikálie odvážajú do severných štátov Mexika, kde sa miešajú a lisujú do piluliek. Na rozdiel od rozľahlých polí s makom či marihuanou, ktorých produkcia závisí od počasia, „laboratóriá“ na výrobu syntetických drog možno rýchlo zriadiť v domoch a bytoch, pričom odhaliť ich je mimoriadne náročné. Namiesto zamestnávania desaťtisícov poľnohospodárskych robotníkov vystačí si celý mexický fentanylový priemysel s niekoľkými stovkami „kuchárov“.

Problémom je vraj dopyt v USA

Fentanyl spôsobuje väčšinu z viac ako 85-tisíc drogových úmrtí za rok v USA a Kanade. Americkí zákonodarcovia tvrdia, že Mexiko musí urobiť viac, aby zastavilo dodávky fentanylu, pričom niektorí dokonca navrhujú nasadiť proti kartelom armádu. Na svojom júnovom stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zdôraznil potrebu spolupráce v tejto otázke. Mexiko aj Čína ubezpečujú, že prijali „bezprecedentné opatrenia“ na kontrolu fentanylu a podobných látok. Tvrdia, že skutočným zdrojom problému je dopyt po drogách v USA.

Napriek dôkazom o opaku prezident A. M. López Obrador vyhlásil, že fentanyl sa v Mexiku nevyrába. Zároveň sa jeho vláda nedávno zaviazala k sérii nových opatrení na „dramatické zníženie“ prichádzajúcich chemických prekurzorov, sľúbila aj zvýšenie ostražitosti vo svojich prístavoch.

Ďalšie dôležité správy

Policajt odnáša krabicu so zaistenými dôkazmi počas rozsiahlej razie proti talianskej mafii Ndrangheta.
Neprehliadnite

Europol zatkol 31 osôb pri zásahu voči 'Ndranghete. Podozriví mali prepravovať drogy