Americká centrálna banka v stredu rozhodne o výške základnej úrokovej sadzby. Očakáva sa, že sadzbu, za akú si od nej požičiavajú peniaze komerčné banky, zatiaľ ponechá v rozpätí 5,25 až 5,5 percenta, čo je najvyššia úroveň za viac ako 20 rokov. Väčšina analytikov odhaduje, že banka začne znižovať úrokové sadzby až v septembri. Pozorne budú ale sledovať komentár šéfa Fedu Jeromea Powella.

Jerome Powell vysvetlí dôvody rozhodnutia Fedu. Pozorovatelia trhu dúfajú, že jeho komentáre naznačia, či sa v septembri skutočne chystá zníženie úrokov, a budú preto analyzovať každé jeho slovo.

Rast cien v Spojených štátoch, pre ktoré banka drží úroky vysoko, sa v poslednom období oslabil. To dáva Fedu väčší priestor na zníženie úrokových sadzieb. Zároveň sa objavujú známky toho, že ekonomika v niektorých oblastiach ochladzuje. Nižšie úrokové sadzby by tak mohla dobre využiť na opätovné oživenie.

Niektorí analytici sa domnievajú, že centrálna banka by úroky mohla znížiť aj v stredu. Argumentujú, že inflácia už je pod kontrolou, a pripomínajú, že zníženie sadzieb až v septembri by sa mohlo pôsobiť ako snaha Fedu o ovplyvnenie novembrových prezidentských volieb.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Washington - Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie o menovej politike vo Washingtone v stredu 13. decembra 2023. Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami tretíkrát po sebe nezmenila nastavenie svojej menovej politiky. Zároveň signalizovala, že v roku 2024 zrejme začne sadzby znižovať. Ekonómovia tak považujú aktuálny cyklus sprísňovania menovej politiky v USA za ukončený. FOTO TASR/AP 

Federal Reserve Board Chair Jerome Powell speaks d
Neprehliadnite

Inflácia v Spojených štátoch naznačuje, že Fed začne čoskoro znižovať úroky