Slovenskí podnikatelia prichádzajú pre falšovanie odevov, kozmetických výrobkov či hračiek ročne o desiatky miliónov eur. Bežných Slovákov zase falšovanie pripravuje o prácu. Dokazuje to štúdia Hospodársky vplyv falšovania v odevnom, kozmetickom a hračkárskom priemysle v EÚ, ktorú v januári tohto roku zverejnil Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo. Na jej zistenia upozornil Úrad priemyselného vlastníctva SR.

Falšovanie oblečenia podľa nej pripravilo našich podnikateľov o 107 miliónov eur. Ušlý zisk mal zároveň počas rokov 2018 až 2021 za následok stratu zamestnania pre takmer dvetisíc Slovákov. „V prípade kozmetických výrobkov možno hovoriť o 39-milióonove strate a úbytku pracovných miest pre 201 osôb na Slovensku. Hračkársky priemysel na Slovensku zaznamenal ušlý zisk 11,4 percenta, čo predstavovalo stratu osem miliónov eur,“ konštatuje ďalej úrad.

Celkovo sa odhaduje, že odevný priemysel v celej Európskej únii prišiel v rozmedzí rokov 2018 až 2021 ročne o príjmy vo výške takmer 12 miliárd eur. V dôsledku ušlého zisku z dôvodu falšovania stratilo v tomto odvetví prácu 160-tisíc osôb, najviac postihnutými trhmi boli Nemecko a Taliansko. Odhadovaný ročný ušlý zisk z predaja kozmetických prípravkov v dôsledku falšovania dosahuje tri miliardy eur, najvýraznejšie sa to dotklo Francúzska. Strata pracovných miest sa odhaduje na takmer 32-tisíc osôb.

Hoci je hračkársky priemysel najmenší z troch analyzovaných odvetví, trpí podľa zverejnenej štúdie najvyšším podielom ušlého zisku v dôsledku falšovania, a to až na úrovni 8,7 percenta, čo zodpovedá výške jednej miliardy eur a zníženiu počtu zamestnancov v tomto odvetví o 3 600 osôb. Približne tretinu ušlého zisku v dôsledku prítomnosti falšovaných hračiek v EÚ pritom absorboval nemecký hračkársky priemysel.

Ďalšie dôležité správy

Colný sklad - zadržané fejky
Neprehliadnite

Falzifikáty stoja Európsku úniu každý rok 16 miliárd eur