Keď sa daňový podvodník Mikuláš Vareha, ktorý si momentálne odpykáva trest vo väzení, pred rokmi chválil členstvom u maltézskych rytierov, možno ani netušil, že ide o falošný rád. Jeho celý názov je Zvrchovaný rád svätého Jána z Jeruzalema, maltézski rytieri, Federácia nezávislých priorátov (KMFAP). Na Slovensko sa rozšíril zo susedného Maďarska.

V čase, keď M. Vareha pózoval vo farebnom rúchu s kalichom ako rytier, tento vojenský rád nebol ešte na Slovensku známy. V súčasnosti sa na svojej webovej stránke prezentuje prominentnými ľuďmi a politikmi. Ponúka tituly a diplomatické pasy, zrejme falošné. Má prepojenie na majiteľov firiem, ponúkajúcich bezpečnostné služby. Pôsobí aj v zahraničí.

Falošný rytiersky rád rozdáva na Slovensku tituly, ocenil aj Kaliňáka a Gašpara

Mikuláš Vareha ako rytier Zdroj: Mikuláš Vareha / Facebook

S oficiálnym maltézskym rádom, uznaným OSN, nemá nič spoločné. Na vstup láka podnikateľov a zakrýva sa známymi menami.

KMFAP má niekoľko vetiev, jedna z nich je Suverénny rád cyperských rytierov s podtitulom – Rytieri meča a ticha. Na svojej stránke si uvádza, že do rádu patrí napríklad Vendelín Horváth z vedenia Dobrovoľnej požiarnej ochrany či šéf Komplexnej záchrannej služby Ján Culka. Za vyššieho dôstojníka (grand officer) je tam označený aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

R. Kaliňák si spomína, že rád ho ocenil, nepreveroval si však, o koho ide. A čo vraví na to, že sa pochybný rád chváli jeho menom? „Dostal som desiatky ocenení. Toto, ak si dobre pamätám, bolo pri príležitosti odovzdávania nejakej techniky záchranárom,“ povedal.

Tvrdí, že nemal dôvod zisťovať si, o koho ide. Vraví, že nie je členom a ani nedaroval rádu žiadne peniaze. Na akcii, kde ho ocenili, boli podľa neho ľudia z protipovodňových tímov, kynológovia, dobrovoľníci.

Falošný rytiersky rád rozdáva na Slovensku tituly, ocenil aj Kaliňáka a Gašpara

Robert Kaliňák ocenený Rytierm meča a ticha Zdroj: orderofcyprus.org

Medzi rádom ocenených politikov patril aj Béla Bugár z Mostu-Híd či policajný prezident Tibor Gašpar. Aké sú benefity falošného rádu a ako sa odlišuje od skutočných, napríklad Maltézskych rytierov?

Vplyv a známosti

O pseudorádoch napísal pred rokmi blog na Sme.sk Rastislav Gajdošík, ktorým reagoval na „Varehove rytierske aktivity.“ Pre Aktuality.sk a TREND teraz opísal, že sa rádom začal venovať, keď jeden jeho známy podnikateľ chcel cez nich investovať do charity.

Skutočných rytierskych rádov je zopár, majú stáročnú tradíciu. Legitímne sú cirkevné a panovnícke. Zakladali ich šľachtické rody, majú dlhú históriu, venujú sa charite.

Pseudorády pýtajú pri vstupe od budúceho „rytiera,“ na rozdiel od skutočného maltézskeho rádu, peniaze. TREND sa stretol so skúsenosťou jedného podnikateľa, od ktorého jeden z falošných rádov pýtal päťtisíc eur.

Skutoční maltézski rytieri majú aj vlastné diplomatické pasy. Pochybné rády vydávajú pasy falošné. Problém to je, ak sa držiteľ takýmto dokladom preukáže pri dopravnom priestupku a polícia mu na to príde.

Čo motivuje podnikateľa a politika vstúpiť do rádu? Podľa R. Gajdošíka v tom vidia vstup do vyššej spoločnosti, nadviazanie nových kontaktov, aj medzinárodných. Členstvo v ráde môžu využívať aj v rámci lobingu za svoj biznis.

Čestným členom falošného rádu je aj Ján Culka, šéf občianskeho združenia Komplexná centrálna záchranná služba z Gabčíkova. „Udelili nám čestné členstvo za naše záchranárske misie vo svete. Myslím, že to bolo, keď sme prišli z Pakistanu,“ potvrdil J. Culka. Dodal, že ho oslovil hlavný prior rádu z Maďarska George Popper.

J. Culka bol na rovnakej ceremónii spolu s exministrom vnútra. Ten je jeho známym, podľa denníka Sme vláda nalievala do súkromnej záchranky milióny eur. Sme vtedy pripomenulo, že J. Culka bol v minulosti dvakrát právoplatnej odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť.

Spolu s R. Kaliňákom bol ocenený aj funkcionár dobrovoľného hasičského zboru Vendelín Horváth. „Nepodporoval som ich nikdy finančne,“ podotkol. Cenu si prebral tiež policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý poznamenal, že pozadie rádu neskúmal. Doplnil, že po cenu si nebol osobne, ale doručili mu ju na sekretariát.

Odkiaľ sú

Falošný rytiersky rád KMFAP má pôvod v Amerike. V Maďarsku a Rumunsku sú jeho členmi politici, ktorí majú blízko k sociálnodemokratickým stranám. Zameriava sa na podnikateľov a politikov.

KMFAP podľa R. Gajdošíka vydáva vlastné mince a tým zdôrazňuje svoju suverenitu, ktorú samozrejme ale vôbec nemá po právnej stránke. Na rád je tesne napojená medzinárodná asociácia bezpečnostných služieb (IBSSA). Jej členom je aj spomínaný veľmajster George Popper.

Falošný rytiersky rád rozdáva na Slovensku tituly, ocenil aj Kaliňáka a Gašpara

Suverénny rád cyperských rytierov – Rytieri meča a ticha Zdroj: orderofcyprus.org

Okrem vedenia rádu je viceprezidentom Pro Deo State University (PDSU), ktorá podľa portálu atlatszo.hu čelila podozreniam z vydávania falošných akademických titulov. Napríklad riaditeľka maďarského úradu životného prostredia sa vydávala za doktorku z oblasti environmentalistiky. Svoje vzdelanie však tamojšej opozícii nikdy nepreukázala. Uverejniť jej pracovný životopis vraj nebolo vo verejnom záujme.

Slováci, ktorými sa falošný rád na svojich stránkach chváli, tvrdili, že s organizáciou na Slovensku nemajú nič spoločné a len ich oslovila kvôli oceneniam, prípadne čestnému členstvu. G. Popper na otázky nereagoval.

Na Slovensku mali kedysi funkčnú webstránku, na ktorej bol ako kontakt uvedený Ladislav Házik zo súkromnej bezpečnostnej služby Patrol&Guard technology. Web je dnes už mŕtvy, ale v minulosti ponúkal aj akési branné tábory. Na fotkách boli deti, ale aj dospelí branci v lesoch.

„Je to vojenský rád, pasovali ma za rytiera, som v ňom od roku 2008,“ tvrdí L. Házik. Dodal, že webstránku majú v prestavbe. Podľa neho rád spolčuje ľudí, ktorí sa pohybujú v bezpečnostných zložkách a majú bezpečnostné firmy. Hovorí, že rád je pravý. Ako argument uviedol, že maltézski rytieri majú mnoho vetiev a toto je jedna z nich.

Maltézski rytieri sú registrovaní na ministerstve zahraničných vecí, majú na Slovensku aj svoje diplomatické zastúpenie. Tvrdia, že tento rád k nim určite nepatrí.

Rád nie je registrovaný ani na ministerstve vnútra, ktoré zapisuje občianske združenia. Tu je len Házikove športové združenie, ktoré má v názve cyperských rytierov. „Neviem prečo by som sa ja alebo moji spolubojovníci mali niekde registrovať, nikto nám to neukladá,“ podčiarkol.

Dominik Brichta: Parazitujú na nás

Stanovisko skutočného Zvrchovaného maltézskeho rádu poskytol Dominik Brichta, tajomník ich veľvyslanectva na Slovensku

V čom spočíva zásadný rozdiel medzi skutočnými rádmi a falošnými?

Zvrchovaný Maltézsky rád je vo svojej duálnej povahe nielen rádom katolíckej cirkvi podľa kánonického práva, ktorý je uznávaný Svätou Stolicou (Štát Vatikán) s viac ako 900-ročnou tradíciou, ale nad rámec toho je aj zvrchovaným subjektom medzinárodného práva, ktorý udržiava plnohodnotné diplomatické vzťahy so 107 štátmi, medzi ktorými je od roku 1993 aj Slovenská republika, ale aj multilaterálne vzťahy s Organizáciou Spojených národov (OSN).

Kedy ste sa prvýkrát stretli s tým, že sa niekto označoval za maltézskeho rytiera a nebol vašim členom?

Žiaľ, v posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame so skutočnosťou, že niektorým samozvaným organizáciám sa darí uviesť do omylu netušiacich a neinformovaných občanov tým, že im ponúkajú bezcenné členstvá v pseudoorganizáciách, niekedy aj za vysoké poplatky a sľubujú im nepravdivé sľuby o získaní zásluh a úcty. Tieto organizácie parazitujú na viac ako 900-ročnej histórii Zvrchovaného Maltézskeho rádu a na dobrom mene jeho charitatívnej činnosti, ktorá je vykonávaná vo viac ako sto krajinách sveta.

Čo hovoríte na to, že rád vlani v decembri ocenil exministra vnútra Róberta Kaliňáka titulom „Gold Star – Grand Officer of Sword and Silence?

Udeľovanie záslužných titulov, rádov a vyznamenaní je vo väčšine európskych štátov regulované vo vlastných zákonoch. Mimo toho existujú tiež fantazijné rády, ktoré vydávajú bezcenné vyznamenania a odporúčame veľkú opatrnosť pri styku s týmito neoficiálnymi štátnymi vyznamenaniami.

Ako a kde si môže niekto overiť, či je nejaký rád oficiálne uznávaný?

Označenie „Rád“ je jasne definované kánonickým právom. K tomu je možné uviesť, že Svätá stolica uznáva v zmysle kánonického práva celosvetovo len dva nezávislé rytierske rády. Celosvetovo jediným rádom, ktorý nad rámec tohoto požíva medzinárodnoprávnu zvrchovanosť, je práve Zvrchovaný Maltézsky rád, ktorý s viac ako sto štátmi udržiava plnohodnotné diplomatické vzťahy.

Aký je jeho vzťah s rádom vedeným G. Popperom?

Existencia podobných fantazijných organizácií je nám, ako aj policajným úradom napr. z Rakúska, Talianska, Švajčiarska, Českej republiky a Slovenskej republiky známa aj prostredníctvom skutočnosti, že členovia takýchto organizácií boli prešetrovaní z dôvodu skutočnosti, že sa preukazovali falošnými diplomatickými pasmi. Toto viedlo v predchádzajúcich mesiacoch k viacerým zadržaniam a trestnoprávnym konaniam, pri ktorých obvinení uvádzali, že boli prostredníctvom šéfov organizácií a predavačov falšovaných dokumentov presvedčovaní o ich pravosti. Bez ohľadu na to, či títo obvinení vedeli o pravosti ich falšovaných diplomatických dokumentoch, snažili sa v takmer vo všetkých prípadoch privodiť si výhody, resp. vyhnúť sa konaniam pri porušení predpisov tým, že sa vydávali za diplomatov.