Od zavedenia unikátnej ozónovej terapie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline uplynulo 20 rokov. V nemocnici od roku 2004 urobili takmer 29 000 výkonov, pri ktorých ozónovú terapiu aplikovali pacientom s ťažkosťami v oblasti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová.

Ozónoterapia je inovatívna liečebná metóda, vďaka ktorej si môžu pacienti zlepšiť zdravotný stav bez chirurgického zákroku. Priniesol ju špičkový odborník žilinskej nemocnice a dlhoročný primár oddelenia neurológie Juraj Vyletelka.

„Keď som v roku 2004 začal v žilinskej nemocnici s ozónovou terapiou, boli sme jediným pracoviskom v strednej Európe, ktoré tento výkon poskytovalo. Nemocnica sa tak stala v tomto smere absolútnym priekopníkom,“ povedal Vyletelka, ktorý sa od začiatku kariéry venuje výskumu a aplikovaniu neinvazívnych liečebných metód v odbore neurológia.

Ozónová terapia je alternatívou k operáciám chrbtice, najmä v prípadoch poškodenia medzistavcovej platničky, ktoré by si vyžadovali chirurgický zákrok. Liečba ozónom je menej bolestivá a je efektívna, jej úspešnosť je približne 80 percent. Výhodou je tiež nižšia záťaž na organizmus pacienta.

Spektrum indikácií ozónovej terapie postupne rozšíril aj na ochorenia medzistavcových kĺbov, kĺbov spájajúcich krížovú kosť a bedrové kosti, poškodenia veľkých kĺbov ako ramenný a kolenný kĺb.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Téma týždňa: Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny automatizáciou