Čoraz vyššie letné teploty v južnej Európe by mohli naštartovať trvalé zmeny v cestovnom ruchu, pričom viac turistov zamieri do chladnejších destinácií, alebo presunie dovolenku na jar alebo na jeseň, aby sa vyhli extrémnym horúčavám. Predpovedajú to inštitúcie v oblasti cestovného ruchu a odborníci.

Problematické je počasie

Podľa údajov Európskej cestovnej komisie počet ľudí, ktorí plánujú vycestovať do oblasti Stredozemného mora v júni až novembri, už klesol o desať percent v porovnaní s minulým rokom pre vysoké teploty a požiare. Destinácie ako Česká republika, Dánsko, Írsko a Bulharsko medzitým zaznamenali prudký nárast záujmu.

„Predpokladáme, že nepredvídateľné poveternostné podmienky budú mať väčší vplyv na výber dovoleniek v Európe,“ povedal Miguel Sanz, šéf ETC. Správa ETC odhalila tiež, že 7,6 percenta turistov označilo extrémne poveternostné udalosti za hlavný problém pri dovolenkách medzi júnom a novembrom.

Patrí k nim aj Anita Elshoyová, ktorá sa s manželom vrátila domov do Nórska z obľúbenej dediny Vasanello severne od Ríma o týždeň skôr pre vysoké teploty.

Ľudia zatiaľ nerušia pobyty

Dopyt po cestovaní toto leto prudko vzrástol po rokoch obmedzení počas pandémie. Cestovné kancelárie tvrdia, že klienti pre horúčavy pobyty nerušia, aspoň zatiaľ.

Mnohí turisti zo severu si totiž rezervujú dovolenky v Stredomorí celé mesiace dopredu, poznamenal Sean Tipton z britskej skupiny cestovných kancelárií ABTA. To by sa však mohlo zmeniť, pretože vlny horúčav budú čoraz viac vyčerpávajúce. Vedci už dlho varujú, že zmena klímy v dôsledku emisií zo spaľovania fosílnych palív spôsobí, že extrémne počasie bude častejšie, závažnejšie a smrteľnejšie.

Európske médiá v uplynulých týždňoch zaplavili príbehy o turistoch, ktorí boli letecky prepravení z talianskych pláží alebo odvážaní sanitkami z aténskej Akropoly.

„Náš nedávny prieskum naznačuje pokles počtu ľudí, ktorí majú záujem o dovolenku v auguste, doposiaľ najrušnejšom mesiaci a čoraz viac klientov zvažuje jesenné výlety,“ povedal Sanz.

Neznesiteľné teplo v Taliansku

Turisti v Ríme povedali, že si dvakrát rozmyslia, či si tam v júli niekedy vrátia pre neznesiteľné teplo. To je zlá správa pre taliansku ekonomiku, ktorá prosperuje z rušnej letnej sezóny. Talianske ministerstvo životného prostredia už varovalo, že zahraniční turisti budú v budúcnosti viac cestovať na jar a na jeseň a vyberať si chladnejšie destinácie.

„Bilancia bude negatívna aj preto, že časť talianskych turistov prispeje tiež k presmerovaniu medzinárodného cestovného ruchu do menej horúcich krajín,“ uvádza sa v správe.

Situácia v Grécku a Španielsku

V Grécku, kde sa prílety zo zahraničia do marca zvýšili medziročne o 87,5 percenta, obľúbené letoviská, ako je ostrov Mykonos, v lete sužovalo „preľudnenie“. Podľa gréckeho ministerstva životného prostredia by presun cestovania na zimné, jarné a jesenné mesiace mohol tento problém zmierniť a nahradiť potenciálne spomalenie cestovného ruchu v lete.

V Španielsku sa podľa národného združenia cestovného ruchu Exceltur očakáva vysoký dopyt po dovolenkách v prímorských destináciách na severe krajiny a na španielskych ostrovoch, kde bývajú letné teploty miernejšie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Talianska vláda plánuje zakročiť proti vysokým cenám leteniek