Vedec, odborník na zdravie tráviaceho traktu a redaktor Telegraphu Tim Spector nedávno vyvolal na sociálnych sieťach vášnivú diskusiu, pretože povedal, že pomarančový džús je rovnako škodlivý ako kola. Výživoví experti zas kritizovali niektoré z jedál firmy Pret a Manger, ktoré podľa nich na jednu porciu obsahujú viac cukru než tyčinka Mars.
Strašiak cukor
Sú teda všetky druhy cukru zlé? Ak chce spotrebiteľ urobiť informované rozhodnutie, musí chápať základy. V potravinách sa môžu nachádzať dva typy cukru: prírodný a voľný. Prírodné cukry sa prirodzene nachádzajú v bunkovej štruktúre ovocia, zeleniny a mlieka.
Voľné cukry sa z buniek uvoľňujú počas spracovávania. Do tejto kategórie patrí klasický biely cukor, ale aj všetky hnedé cukry, ktoré sú nesprávne považované za jeho zdravšie alternatívy. Málokto vie, že medzi voľné cukry patria aj ovocné šťavy, koncentráty, ovocné pyré, med a sirupy. Ich konzumácia môže viesť k poškodeniu zubov a keďže sa rýchlo vstrebávajú, vyvolávajú náhly nárast hladín cukru v krvi.
Nadmerný príjem voľného cukru má takisto súvis so vznikom mnohých vážnych zdravotných problémov, akými sú cukrovka, vysoký krvný tlak či ochorenia srdca. Denná odporúčaná dávka pre dospelých a deti nad 11 rokov je 30 gramov, pre deti vo veku od sedem do desať rokov je to 24 gramov a pre deti od štyroch do šiestich rokov je to 19 gramov.
Prírodné cukry podľa vedcov škodlivé nie sú. Nespôsobujú totiž náhly nárast hladín cukru v krvi, pretože sú súčasťou ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú navyše aj vlákninu a iné zdraviu prospešné živiny, vysvetlila výživová špecialistka Sam Riceová.
Veľavravné etikety
Aby človek zistil, koľko cukru denne z potravy príjme, musí vedieť, čo má na etiketách v obchode hľadať. Výrobcovia ho totiž často maskujú mnohými inými názvami. Experti radia všímať si slová: sirup, nektár, melasa, koncentrát ovocných štiav, ovocné šťavy, ovocné pyré a látky končiace na príponu „-óza“, t. j. fruktóza, glukóza, dextróza a maltóza.
Ďalším dôležitým údajom na etikete s nutričnými hodnotami sú sacharidy a to, koľko z nich tvoria cukry. Produkty sa potom delia do nasledujúcich skupín: s vysokým obsahom cukru s vyše 22,5 gramu cukru a s nízkym obsahom cukru s päť a menej gramami cukru na 100 gramov výrobku.
Zavádzajúca formulka „bez pridaného cukru“ nutne neznamená, že produkt neobsahuje žiadny voľný cukor. Výrobcovia môžu tento termín používať, ak do výrobku pridali napríklad ovocné pyré alebo koncentrát.
Nutričné posily
Experti si nemyslia, že by spotrebitelia mali cukor z jedálnička vylúčiť úplne. Občasné maškrtenie sladkostí im podľa nich neublíži.
„Táto malá skupina potravín nie je pre zdravú stravu nevyhnutná, pretože je energeticky bohatá, no výživovo chudobná,“ vysvetlila výživová poradkyňa Valeria Folcoová. Aj napriek tomu majú sladkosti vo vyváženej strave svoje miesto, ak ich človek konzumuje striedmo a v malých množstvách.
Potenciálne škodlivé účinky voľných cukrov možno navyše znížiť kombináciou s potravinami bohatými na zdravé tuky, bielkoviny či vlákninu, čo pomáha zmierniť nárast hladín cukru v krvi. „Vychutnajte si pár kociek čokolády s malou hrsťou orechov. Tým pridáte bielkovinu a zdravý tuk a znížite celkové glykemické zaťaženie,“ dodala Riceová. Fanúšikovia pomarančového džúsu by sa mali snažiť nevypiť viac než 150 mililitrov denne a ideálne si ho dať k raňajkám spolu s vajcami a celozrnným pečivom.