Deti v Spojených štátoch trápi kríza duševného zdravia. Rodičia i spoločnosť na nich od mladého veku vytvárajú tlak, aby sa dostali na „dobrú univerzitu“, pretože to je jediná cesta k úspešnému životu.

Expertka na toxické štýly výchovy a autorka Jennifer Brehenyová Wallaceová sa preto svojim trom deťom snaží do hlavy vštepiť veľmi jednoduchú myšlienku – nič také ako dobrá univerzita neexistuje. S manželom im prízvukuje, že hodnotenie univerzít je subjektívne, a preto ich budúci úspech a šťastie nezávisia od toho, na akú školu pôjdu.

„Môžete sebe a svojim deťom ušetriť veľa stresu tým, že vyvrátite mýtus o tom, že prestíž univerzity je kľúčom k úspechu,“ povedala pre portál CNBC Wallaceová.

Na prestížnosti nezáleží

Navštevovanie prestížnej či akejkoľvek inej univerzity nie je zárukou ideálnej budúcnosti. Rodičia by deťom mali poskytnúť príklady šťastných a úspešných ľudí z reálneho života, ktorí nechodili na vysoko hodnotenú univerzitu. Mali by im zároveň pripomínať, aby sa snažili zo vzdelania „vytĺcť“ čo najviac bez ohľadu na to, na akú školu sa dostanú.

Podľa prieskumu z roku 2014 od spoločnosti Gallup a Purdue University, ktorého sa zúčastnilo 30-tisíc amerických vysokých škôl, závisí budúci úspech predovšetkým od skúseností, ktoré študent získa počas pobytu na univerzite. To môže zahŕňať mimoškolské aktivity, zaujímavú stáž či spoluprácu s mentorom, vďaka ktorému je štúdium príjemnejšie.

Ako viesť zdravú konverzáciu?

Wallaceová a jej manžel sa snažia obmedziť diskusie o univerzite na „jednu hodinu cez víkend“, pokiaľ ich syn-maturant o tejto téme nezačne hovoriť sám od seba. „Vždy sme mu k dispozícii, ale dávame si pozor na to, koľkokrát za týždeň u nás doma zaznie slovo ‚univerzita‘,“ vysvetlila autorka.

Keď na štúdium príde reč, manželia sa snažia zamerať na dôležitosť skúseností, a nie na hľadanie školy s najprestížnejším hodnotením. Wallaceová sa svojho syna pýta, ktorá škola by najviac zodpovedala jeho postojom a cieľom či kde by dokázal vykonávať zmysluplnú činnosť.

Vďaka tomu sa z rozhovoru o vysokoškolskom štúdiu stane menej stresujúce cvičenie so zameraním na faktory, ktoré dokážu presnejšie predpovedať budúci úspech a celkovú životnú pohodu, uzavrela Wallaceová.

Ďalšie dôležité správy

Deti svoje emócie nevedia ovládať. Je im odpustené, radosť nevedia predstierať, aj preto je dobre zistiť si, čo ich skutočne baví a zaujíma.
Neprehliadnite

Ako deťom zaručiť šťastie? Expertka na rodičovstvo odhalila najčastejšiu chybu pri výchove