Odborníčka na výživu a prevenciu rakoviny Cynthia Thomsonová vie, že nie vždy možno diétou a doplnkami výživy zabrániť vzniku rakoviny. „Bola som výživová špecialistka, ktorá pravidelne behala maratóny, keď mi v štyridsiatke diagnostikovali rakovinu hrubého čreva a konečníka,“ prezradila v článku pre Business Insider.

Podľa nej existuje veľa druhov rakoviny, ktorým doktori nedokážu predísť a netušia ani, prečo sa u ľudí vyvinú. Thomsonová počas dlhoročného pôsobenia zistila, že príjem dostatočného množstva vápnika a vitamínu D môže výrazne ovplyvniť riziko vzniku smrteľných ochorení vrátane niektorých typov rakoviny. Vedci predpokladajú, že strava ho dokáže ovplyvniť až do tridsiatich percent.

Prekvapivé výsledky

Thomsonová sa v najnovšej štúdií zamerala na výsledky 36 280 žien po menopauze, ktoré počas siedmich rokov náhodne užívali kombináciu vitamínu D a vápnika alebo placebo. Expertka dospela k záveru, že doplnky mali malý, no merateľný vplyv na znižovanie úmrtnosti na rakovinu. Ich užívanie ale so sebou prinieslo určité riziká.

Vedci odhalili, že miera úmrtí spôsobených rakovinou u žien, ktoré pravidelne užívali vitamín D a vápnik, klesla o sedem percent. Najväčší rozdiel pozorovali pri invazívnej rakovine prsníka (19 percent) a kolorektálnej rakovine (31 percent), s ktorou bojovala aj Thomsonová. U žien, ktoré užívali oba doplnky naraz, ale na oplátku zaznamenali mierne zvýšenie rizika vzniku kardiovaskulárnych chorôb, ktoré sú v Spojených štátoch najčastejšou príčinou smrti.

Thomsonovej tím nevie s presnosťou určiť, čo toto zvýšenie spôsobilo, no domnievajú sa, že užívanie vápnika mohlo spôsobiť kalcifikáciu koronárnych artérií.

Pomôcka, nie skratka

Napriek potenciálnym srdcovým rizikám expertka každý deň užíva vitamín D aj vápnik. Pacientom radí, aby nekopírovali jej režim, ale našli si vlastnú zmes doplnkov, ktoré im pomôžu k dlhému životu. Rozhodnutie by mali postaviť na výsledkoch krvných testov a určite by mali zohľadniť aj rodinnú anamnézu.

Expertku napríklad oveľa viac trápi návrat kolorektálnej rakoviny než možné zvýšenie rizika kalcifikácie koronárnych artérií. Zrejme by však rozmýšľala inak, keby sa v jej rodinnej anamnéze vyskytovala zvýšená náchylnosť na tvorbu obličkových kameňov.

Thomsonová a jej kolegovia z branže odporúčajú ako prevenciu vzniku chronických chorôb najmä pestrú rastlinnú stravu plnú ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a orechov. Rovnakú stratégiu majú ľudia z modrých zón, kde sa obyvatelia pýšia najvyššou dĺžkou života. „Doplnky sú presne tým, čo majú v názve. Ich úlohou je dopĺňať deficity v strave,“ dodala expertka.

Ďalšie dôležité správy

Sladké zemiaky
Neprehliadnite

Obyvatelia modrých zón za dlhovekosť vďačia najmä strave. Expert vybral päť zázračných surovín