Smartfóny a sociálne siete sú už bežnou súčasťou života nielen dospelých, ale aj detí. Takmer každé dieťa dostane vlastný mobil, skôr než dovŕši 12 rokov. Štúdie zistili, že americkí tínedžeri trávia na sociálnych sieťach až päť hodín denne. Najpopulárnejšie sú Gallup, YouTube a TikTok, píše Economist.
Vo väčšine bohatých krajín zároveň dochádza u mladých k zhoršeniu duševného zdravia. Podiel amerických tínedžerov, ktorí posledný rok zažili minimálne jeden depresívny stav, sa od roku 2010 zvýšil o vyše 150 percent. V 17 prevažne bohatých krajinách dokonca došlo k výraznému nárastu samovrážd medzi dospievajúcimi dievčatami a mladými ženami.
Hľadá sa súvislosť
Majú tieto dva fenomény súvis? Časovanie tomu zatiaľ napovedá. K zhoršovaniu duševného zdravia začalo dochádzať práve v čase rozmachu smartfónov a sociálnych sietí. Niektoré štúdie navyše naznačujú, že deti, ktoré na TikToku a podobných stránkach trávia viac času, sú na tom psychicky horšie než ich menej aktívni rovesníci. Takéto korelácie ale nedokazujú príčinnú súvislosť. Nie je totiž vylúčené, že deti sa rozhodnú stráviť viac času na internete práve preto, lebo sa cítia osamelo.
Niekoľko náhodných experimentálnych štúdií sa však príčinnú súvislosť snažilo odhaliť. Roberto Mosquera z Universidad de las Américas v roku 2017 v rámci štúdie zakázal skupine amerických respondentov používať týždeň Facebook. Jej členovia mali po siedmich dňoch menej depresií, než hlásila kontrolná skupina, a dokonca sa zapojili do viacerých aktivít. Okrem toho oveľa menej sledovali správy o aktuálnom dianí vo svete.
V roku 2018 uskutočnili vedci zo Stanfordovej a Newyorskej univerzity podobný experiment. Po mesiaci bez Facebooku boli účastníci štúdie oveľa šťastnejší než členovia kontrolnej skupiny. Okrem toho, že trávili viac času s rodinou a priateľmi u nich klesla aj miera politickej polarizácie.
Zakázať alebo nie?
Otázka, či sú sociálne siete pre duševné zdravie dobré alebo zlé, je nesprávna, tvrdí Pete Etchells z Bath Spa University. Podľa neho je dôležitejšie zistiť, prečo niektorým deťom spôsobuje online prostredie ťažkosti a iným nie. „Pokiaľ nedôjde k zodpovedaniu tejto otázky, zákaz používania telefónov alebo sociálnych sietí do určitého veku by jednoducho problém iba oddialil,“ varoval.
Experti sa ale zatiaľ nevedia zhodnúť, čo konkrétne by malo byť predmetom zákazu. Sociálne siete totiž zahŕňajú nielen Facebook a Instagram, ale aj četovanie v online hrách, akými sú Fortnite či Overwatch. Doktor Matthew Gentzkow zo Stanfordovej univerzity podporuje zavedenie vyššieho minimálneho veku iba v prípade niektorých platforiem. „Komunikáciu s priateľmi cez telefón, správy alebo video by sme mali podporovať,“ dodal.