Keď bol čínsky realitný trh na vrchole, nesplácanie hypoték bolo zriedkavé. Dnes banky čelia nárastu počtu dlžníkov a súdy sa len ťažko vyrovnávajú s množstvom exekúcií. V dôsledku pretrvávajúcej krízy na trhu s bývaním čínske banky zaberajú čoraz viac bytov, keďže vlastníci už nedokážu splácať hypotéky.
Počet bytov zabavených a ponúknutých do dražby vzrástol vlani o 43 percent, informuje The New York Times. Viaceré čínske banky zaznamenali nárast nesplácaných hypoték už v prvej polovici tohto roka a ceny bytov ďalej klesajú. V niektorých mestách, ako napríklad v Čching-tao, sú v dražbe predávané byty, v ktorých ešte stále bývajú pôvodní obyvatelia. Noví vlastníci ich potom musia presvedčiť, aby sa odsťahovali.
Čína ide tvrdšie po ultrabohatých. Začne vymáhať daň z výnosov z investícií v zahraničí
Hoci je počet exekúcií a vysťahovaní v Číne stále relatívne nízky v porovnaní s USA, zvyšuje to tlak na čínske banky. Tie už čelia iným stratám spojeným s krízou v realitnom sektore vrátane pôžičiek miestnym samosprávam, developerským spoločnostiam a kupujúcim nedokončených bytov, ktoré developeri nedokončili.
Situáciu ďalej komplikuje fakt, že čínske firmy dlhodobo používajú nehnuteľnosti ako zábezpeku pri úveroch. Manažéri bánk teraz zisťujú, že hodnota tohto majetku je oveľa nižšia, než keď boli pôžičky schválené.
Čínska vláda pritom vyzýva banky, aby viac požičiavali developerom a ďalším subjektom ako súčasť ekonomických stimulov zavedených koncom septembra. Samotné banky pritom čelia vážnym výzvam. „Banky boli dlhodobo najlepším spojencom a nástrojom čínskych politikov, no čoskoro sa môžu stať ich najväčším problémom,“ uviedla hlavná ekonómka pre Áziu vo francúzskej finančnej inštitúcii Natixis Alicia García-Herrero.