Banky v súčasnej situácii môžu prebrať a spracovať žiadosť o hypotéku, vedia ju aj posúdiť, ale pre nefunkčné online služby a zavreté podateľne katastra je pozastavené čerpanie hypoték. V súvislosti s aktuálnymi problémami katastra nehnuteľností na Slovensku na to poukázala riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.sk Eva Šablová.

Eva Šablová
Zdroj: Milan David
Eva Šablová

„Banky momentálne nevedia čerpať hypotéky, pokiaľ klient nie je schopný predložiť katastrom potvrdený návrh na vklad záložného práva opatrený pečiatkou s číslom konania a pokiaľ toto číslo konania nie je uvedené ako plomba na aktuálnom liste vlastníctva," priblížila pre TASR odborníčka.

Hypotéku nie je podľa nej možné poskytnúť aj v ďalších prípadoch, keď si banka nevie skontrolovať splnenie iných podmienok, ako napríklad výmaz predošlej ťarchy či zrušenie vecného bremena. Komplikácie môžu nastať aj pri servisných úkonoch, ktoré klienti riešia na svojich hypotékach.

„Môže ísť o pozastavené schvaľovanie zmien zmluvných podmienok, pri ktorých sa vyžaduje doloženie aktuálnych listov vlastníctva alebo katastrálnej mapy. Banky sú v týchto prípadoch závislé od aktuálnych informácií z katastra, ku ktorým momentálne nemajú prístup," doplnila Šablová.

Ministerstvo vnútra SR aj Úrad geodézie, kartografie a katastra SR v stredu (8. 1.) potvrdili, že informačný systém úradu, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, zasiahol rozsiahly kybernetický útok zo zahraničia. Pracoviská katastrálnych odborov preto preventívne dočasne zatvorili. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) v piatok (10. 1.) po rokovaní Bezpečnostnej rady SR deklaroval, že kataster má všetky zálohy a dáta a nikto nepríde o svoje majetky.

Ďalšie dôležité správy

178. mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR
Neprehliadnite

Útok na kataster: Štát zlyháva v ochrane kritickej infraštruktúry, v komunikácii aj riešeniach