Európa sa musí vyrovnávať s následkami „dvojitej krízy“, ale región sa môže vyhnúť recesii, uviedol komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni.
Dvojitá kríza
„Myslím si, že čelíme dosahu dvojitej krízy,“ povedal Gentiloni. Narážal na geopolitický vplyv ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine a jej negatívne dôsledky na európsku ekonomiku.
„Táto kríza z geopolitického hľadiska zasiahla, samozrejme, aj USA a celý svet, ale z ekonomiky vážne zasiahla Európu a predovšetkým Nemecko,“ uviedol Gentiloni.
Ruská invázia na Ukrajinu vo februári minulého roka vyvolala v Európe vážne obavy, že výrazne spomalí ekonomiku regiónu. Európe sa však podarilo zabezpečiť si alternatívne dodávky energie, ktoré dovtedy pochádzali najmä z Ruska, a niektoré vlády poskytli úľavu spotrebiteľom, ktorí čelili vysokým nákladom na energie.
Predikcie pre eurozónu
Podľa Medzinárodného menového fondu ekonomika eurozóny v roku 2022 vzrástla o 3,5 percenta. Fond v tomto roku počíta so zvýšením hrubého domáceho produktu eurozóny o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,4 percenta.
„Rok 2022 sme mali vynikajúci, rástli sme rýchlejšie než USA a Čína,“ uviedol Gentiloni. Tempo rastu sa podľa neho začalo spomaľovať v poslednom kvartáli 2022 a ochladzovanie pokračuje. Podľa Gentiloniho to však nie je recesia a eurozóna sa jej môže úplne vyhnúť.
Európska komisia zverejní nové ekonomické prognózy pre región 11. septembra. Nedávne údaje vyvolali obavy zo spomalenia.