Poznamenal, že v prípade prítomnosti minimálnych koncentrácií organického chlóru takáto ropa zásadným spôsobom neovplyvní funkčnosť ropovodného systému v prípade dodávky ojedinelej individuálnej šarže. „Samozrejme, takéto kvalitatívne zmeny významne ovplyvňujú následné spracovanie ropy v rafinérii,“ zdôraznil.
Priebežný monitoring dodávanej ropy sa podľa M. Porieza bude vykonávať naďalej aj v tomto ukazovateli a prevzatie ropy do ropovodného systému spoločnosti Transpetrol, a. s., bude individuálne prerokovávané s odberateľmi. „Spoločnosť Transpetrol, a. s., aktívne monitoruje vzniknutú situáciu a koordinuje svoju činnosť s partnerskými organizáciami,“ dodal M. Poriez.
Uviedol, že spoločnosť Transpetrol už bola informovaná spoločnosťou OAO "GOMEĽTRANSNEFŤ DRUŽBA" (prevádzkovateľ ropovodu v Bielorusku) o zmenenej kvalite ruskej exportnej zmesi (týka sa zvýšenia prítomnosti organického chlóru v rope), ktorá sa v krátkej budúcnosti prečerpá ropovodom Družba aj do ropovodného systému spoločnosti Transpetrol.
„Táto informácia bola poskytnutá všetkým prepravcom na ropovode Družba v zmysle 'Dohody o vzájomných vzťahoch medzi spoločnosťami – operátormi diaľkového ropovodu Družba' z roku 2013. Spoločnosť Transpetrol, a. s., ihneď poskytla túto informáciu svojim odberateľom ako na Slovensku, tak aj v Českej republike,“ informoval riaditeľ právneho odboru a kontroly spoločnosti Transpetrol.
„Problém sa zatiaľ bratislavskej rafinérie Slovnaft nedotkol. Situáciu pozorne sledujeme, sme v informačnom kontakte aj s ďalšími rafinériami v rámci skupiny MOL,“ doplnil Anton Molnár, hovorca a riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie spoločnosti Slovnaft.
Hlavná cesta do Európy
Ruská tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na predstaviteľa bieloruskej ropnej spoločnosti BelOil Sergeja Griba v utorok informovala, že Bielorusko pozastavilo vývoz ľahkých ropných produktov na Ukrajinu, do Poľska a pobaltských štátov.
Ruský monopol Transnefť a ministerstvo energetiky minulý týždeň uviedli, že sa objavili problémy s kvalitou ruskej ropy prechádzajú cez bieloruský ropovod. Bielorusko je hlavnou tranzitnou cestou ruských dodávok ropy do Európy.
„Dodávka ľahkých ropných produktov (benzínu a nafty) na Ukrajinu, do pobaltských štátov a Poľska bola pozastavená," povedal Grib, podľa ktorého to súvisí s nízkou kvalitou ropy, ktorá obsahovala až 17-násobok normálnej hladiny chloridov. "Zmluvné záväzky boli pozastavené až do vyriešenia problému,“ uviedol.
Belsat, informačný kanál krajiny, zase oznámil, že nekvalitná ruská ropa sa dostala do rafinérie v Nemecku a dostane sa aj do rafinérie v Maďarsku.