Európa v posledných rokoch pre zmenu klímy čelí stále zhoršujúcim sa suchám. Jednou z najvzácnejších komodít sa preto stáva voda. Problémom pre mnohé mestá naprieč kontinentom však začína byť jej nadmerná spotreba. A to najmä zo strany bohatých.
Príkladom môže byť nemecké mestečko Königstein s necelými 17-tisíc obyvateľmi, v ktorom žije zhruba stovka ľudí s príjmom vyšším ako jeden milión eur ročne. Tamojšieho starostu Ludwiga Helma šokovalo, keď zbadal, že jedna z miestnych víl za deň spotrebovala 80-tisíc litrov vody – až 625-násobok priemernej dennej spotreby bežnej nemeckej domácnosti.
„Spotreba vody v niektorých prípadoch nie je vôbec regulovaná,“ ozrejmil Helm. So znižujúcim sa množstvom podzemnej vody a v reakcii na jej nadmernú spotrebu však starosta už zaviedol konkrétne opatrenia. S dôrazom na to, aby mesto úplne „nevyschlo“, je vyhláškou jasne špecifikované, za akých podmienok môžu obyvatelia zavlažovať záhrady či napúšťať bazény, píše Politico.
Nejde pritom iba o problém jedného nemeckého mestečka, ale prakticky celého kontinentu. Neďaleko francúzskeho Cannes zvyknú mať najmä zahraniční majitelia luxusných domov väčšiu týždennú spotrebu vody než miestni obyvatelia za celý rok. „Ak si niekto môže dovoliť tankovať súkromné helikoptéry, 1 500-eurová pokuta je pre neho ničím,“ povedal starosta obce Châteauneuf-Grasse Emmanuel Delmotte. „Navyše, pokuta nevyrieši problém nedostatku vody,“ doplnil.
Mnohí politici, regióny, ale aj mimovládne organizácie preto stále viac apelujú na Európsku úniu, aby vo veci začala konať. Brusel síce má stanovené pravidlá týkajúce sa ochrany a spravovania vodných zdrojov, ako aj zákon o pitnej vode, ale tie sa mnohým vidia ako nedostatočné. „Voda je základným ľudským právom každého človeka. EÚ by mala problémy riešiť skôr než sa zhoršia v členských štátoch alebo dokonca medzi nimi,“ upozorňuje členka európskej frakcie Renew Europe Emma Wiesnerová.
S intenzívnejšími suchami a tretinou Európanov, ktorých už teraz ohrozuje nedostatok vody, sa situácia môže v blízkej budúcnosti ešte viac zhoršiť. Nemecko už skôr predstavilo spôsob, ako v praxi využívať dažďovú vodu, aby ušetrilo pitnú vodu. Čoraz častejšie sa hovorí aj o vhodnom cenovom nastavení, ktoré by malo byť rozdielne pre domácnosti a iné sektory, napríklad priemysel.