Vianoce sa blížia. Ich čaro, najmä v rodinách s deťmi, pomáhajú dotvárať aj hračky.

Ako povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, najväčším exportérom hračiek v EÚ je v súčasnosti Česká republika. Tá s ich vývozmi za takmer 3 miliardy eur ročne prevyšuje aj Nemecko pri sume 2,3 miliardy eur. Medzi európskymi vývozcami hračiek sa však úplne nestratí podľa analytika ani Slovensko, ktoré je s vývozmi v za viac ako 175 miliónov eur ročne dvanástym najväčším exportérom hračiek v EÚ.

Vývozy hračiek dynamicky rastú

Zo Slovenska do sveta pritom podľa Koršňáka mieri viac hračiek ako z nepomerne väčších európskych krajín ako Rumunsko, Švédsko, Portugalsko, či Rakúsko. V rebríčku v prepočte na jedného obyvateľa patrí Slovensku ôsma pozícia v rámci EÚ. Lídrom rebríčka európskych krajín na obyvateľa je opäť susedné Česko, nepatrne pred Maltou.

Vzhľadom na veľkosť krajiny vykazujú nadpriemerné vývozy aj Belgicko, Holandsko, Dánsko, Slovinsko, Maďarsko a nepatrne aj Poľsko a Nemecko.

Vývozy hračiek v krajinách EÚ posledné roky pritom pomerne dynamicky rastú, za posledných 10 rokov sa viac ako zdvojnásobili.
Česko sa spolu so Slovenskom radia v období po rozšírení EÚ v roku 2004 medzi najrýchlejšie rastúcich exportérov hračiek v Európe.

Hodnota exportov hračiek sa v Česku v porovnaní s rokom 2004 podľa Koršňáka zvýšila viac ako 20-násobne, jemne rýchlejšie rástli už len estónske exporty hračiek. Vývozy hračiek zo Slovenska sa v rovnakom období zvýšili podľa analytika viac ako 10-násobne. Silný, viac ako 10-násobný nárast, si však pripísali aj Poľsko. Litva a Grécko.

Slovensko strácalo dych

Dynamický rast vývozov hračiek na Slovensku sa v posledných rokoch podľa Koršňáka zastavil. Svoj vrchol dosiahli už v roku 2018, odkedy klesli približne o 7 percent. Výraznejší pokles vývozov hračiek v rokoch 2018 až 2021 zaznamenali už len Írsko, Luxembursko a Cyprus.

„Aj v hračkách, podobne ako vo viacerých ďalších vývozných položkách, tak Slovensko v posledných rokoch, poznačených aj pandémiou, strácalo dych a trhové podiely,“ konštatuje analytik. Na rozdiel od Slovenska, v Česku sa dynamicky rast vývozov hračiek v posledných rokoch nezastavil.

„Za svoju pozíciu európskej hračkárskej superveľmoci vďačia Česi najmä postupnému presunu výroby stavebníc Lego do Čiech. Práve stavebnice z plastu totiž tvoria viac ako tri štvrtiny českých vývozov hračiek,“ povedal Koršňák.

Treba však podľa neho poznamenať, že v tomto segmente hračiek má Česko aj pomerne silnú domácu tradíciu, hoci je Lego v súčasnosti už jednoznačne dominantným zdrojom vývozov. Nie sú to však len plastové stavebnice, čo robí z Českej republiky hračkársku veľmoc. Aj po očistení o tento efekt by Česká republika stále patrila medzi významných európskych exportérov hračiek.

Slovenský elektrický vláčik

Slovenské exporty hračiek sú podľa Koršňáka nepomerne viac diverzifikované ako tie české.

„Ak by ste však chceli hľadať v zahraničných obchodoch hračky so známkou Made in Slovakia, mali by ste sa najskôr vybrať do obchodov s elektrickými vláčikmi. Tie tvoria až štvrtinu slovenských vývozov hračiek,“ povedal analytik.

V absolútnom vyjadrení je Slovensko po Nemecku ich druhým najväčším exportérom v EÚ, v prepočte na obyvateľa je dokonca jednoznačným lídrom tohto pomyselného rebríčka s takmer dvojnásobnými vývozmi ako druhé Maďarsko.

Ďalšie dôležité správy

Vianočné nákupy v OC Eurovea
Neprehliadnite

Tohtoročné Vianoce budú na Slovensku podstatne drahšie ako vlani