Európsky parlament v utorok po nezvyčajne vyrovnanom hlasovaní prijal normu o obnove prírody, ktorá je považovaná za najdôležitejšie pravidlá EÚ pre ochranu prírodných druhov. Cieľom nariadenia je zabezpečiť, aby členské štáty do roku 2030 zaviedli opatrenia na obnovu prírody na pätine vymedzených území dotknutých ľudskou činnosťou. Návrh, do ktorého sa najmä po tlaku poľnohospodárov dostalo množstvo výnimiek, nepodporila najsilnejšia ľudová frakcia v EP.
Za nariadenie hlasovalo 329 poslancov, proti bolo 275, zdržalo sa 24. Pri väčšine schvaľovaných noriem pritom býva po predrokovaní vo výboroch podpora oveľa výraznejšia.
Podľa schváleného kompromisu by sa do roku 2050 mali obnoviť všetky prírodné systémy, ktoré to potrebujú. Prioritu by mali mať územia, ktoré sa nachádzajú v chránených oblastiach Natura 2000. Členské štáty budú mať povinnosť vypracovať plány na dosiahnutie stanovených cieľov.
Návrh odmietli európski ľudovci, podľa ktorých prinesie neúmernú záťaž pre poľnohospodárov. Do textu sa počas rokovaní EP s členskými krajinami dostali viaceré výnimky, ale aj „núdzová brzda“, ktorá vo výnimočných prípadoch zastaví platnosť niektorých opatrení. Podľa poslancov, ktorí novinku podporujú, tak bolo nariadenie veľmi oslabené, stále však bude prínosom pre obnovu biodiverzity, napríklad pre záchranu klesajúcich populácií včiel.