Európski poslanci v stredu vyzvali Európsku komisiu, aby sa naliehavo zaoberala problémami v odvetví výroby ocele v EÚ. Zhodli sa na tom, že časť ťažkostí spôsobujú lacné dovozy v Číne a tretích krajinách, kde oceliarske firmy dostávajú štátne dotácie. Podľa niektorých poslancov Európskeho parlamentu na sektor veľmi doliehajú aj ekologické politiky EÚ, ktoré vedú k rastu nákladov a cien elektrickej energie.
Čistý dovozca ocele
Eurokomisárka pre rovnaké príležitosti Helena Dalliová počas debaty uviedla, že Európska komisia chce zvrátiť súčasný trend, keď sa EÚ stala čistým dovozcom ocele. Súčasne exekutíva chce znižovať vplyvy na životné prostredie tohto odvetvia.
„Od roku 1990 sa emisie znížili o 25 percent, a teda ekologický prechod je možný,“ uviedla eurokomisárka. Znižovanie vplyvu na životné prostredie oceliarstva už dnes EÚ podporuje a v únii vzniká rad projektov, ktoré idú týmto smerom, dodala.
Zachovanie výroby v EÚ
Europoslanci poukazovali na ťažkú situáciu, ktorú oceliarstvo zažíva, aj na stratu pracovných miest v odvetví v posledných rokoch. Kritizovali tiež, že podporné opatrenia, ktoré EÚ zavádza, sú málo účinné či pomalé. „Je potrebné zaviesť opatrenia okamžite,“ uviedol europoslanec Christian Ehler z frakcie centristickej Európskej ľudovej strany (EPP). Podľa zástupkyne Zelených Terry Reintkeovej je potrebné konať, aby výroba ocele zostala v EÚ.
V rozprave sa europoslanci zhodli, že európske oceliarstvo čelí konkurencii z krajín mimo EÚ, kde firmy často dostávajú štátne dotácie a môžu teda udržiavať umelo nízke ceny výrobkov. „Sme zaplavení dovozom z krajín mimo EÚ,“ povedal europoslanec Dan Nica zo sociálnodemokratickej frakcie. „Čína ničí európsku výrobu ocele,“ uviedol europoslanec Christophe Grudler z liberálnej frakcie Obnova Európy. Europoslanci tak na komisiu naliehali, aby prijala opatrenia, ktoré budú schopné túto podľa nich nekalú konkurenciu zastaviť.
Kritika z vlastných radov
Z pravej časti spektra ale často zaznievalo, že za problémy sektora môžu aj regulácie EÚ a ekologická politika. Ako príčinu problémov oceliarstva označil „zelenú ideológiu“ europoslanec Daniel Obajtek z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). „Oceliarsky priemysel je ohrozovaný únijnou a nemeckou politikou,“ uviedol europoslanec René Aust z frakcie Európa suverénnych národov.
„V krátkodobom horizonte je nutné vyriešiť vysoké ceny energií,“ povedal český europoslanec Ondřej Knotek z frakcie Patriotov pre Európu, ktorý vystúpil v rozprave. Poukázal pritom na vysoké ceny emisných kvót únie, ktoré tvoria jeden z nákladov oceliarskeho sektora. „Je dobré znižovať emisie, ale to nie je všetko, je nutné myslieť aj na konkurencieschopnosť,“ uviedol europoslanec Paolo Borchia z tej istej frakcie.