Európski poľnohospodári získali čiastočnú výnimku z pravidla, že musia časť pôdy, ktorú obrábajú, nechať ležať úhorom. Informoval o tom hovorca Európskej komisie Olof Gill. Protesty farmárov namierené okrem iného proti poľnohospodárskej politike Európskej únie zasiahli v uplynulých týždňoch celý kontinent.

„Čiastočná výnimka je reakciou na viaceré žiadosti od členských štátov o väčšiu flexibilitu s cieľom lepšie reagovať na výzvy, ktorým čelia poľnohospodári v Európskej únii,“ uviedla EK vo svojom vyhlásení. Nariadenie nadobudne účinnosť 14. februára a je platné retroaktívne od 1. januára po obdobie jedného roka, teda do 31. decembra.

Súbor základných noriem pre klímu

Aby poľnohospodári dostali podporu, na ktorú majú nárok v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, musia dodržiavať súbor deviatich noriem, ktoré sú prínosom pre životné prostredie a klímu. Tieto základné normy sa označujú skratkou DZES, čo znamená „dobrý poľnohospodársky a environmentálny stav“. Štandard DZES 8 okrem iného vyžaduje, aby poľnohospodári vyhradili určitý minimálny podiel ornej pôdy na nepestovateľské plochy či prvky. Ide väčšinou o pôdu ponechanú úhorom, ale tiež o živé ploty či stromy. Poľnohospodárske podniky s menej ako desiatimi hektármi ornej pôdy sú z tejto povinnosti zvyčajne vyňaté.

Európska komisia teraz poľnohospodárom v EÚ umožnila, aby si nárok na vyplatenie svojej základnej priamej platby zo spoločnej poľnohospodárskej politiky zachovali, aj keď uvedenú požiadavku nesplnia v jej pôvodnej podobe. Bude sa totiž mať za to, že príslušná požiadavka je splnená, ak poľnohospodári v EÚ síce neponechajú štyri percentá svojej ornej pôdy úhorom alebo bez produkcie, ale budú na štyroch percentách svojej ornej pôdy pestovať plodiny, ktoré viažu dusík, napríklad šošovicu či hrach, alebo medziplodiny. Medziplodiny sú rastliny, ktoré sa pestujú medzi dvoma hlavnými plodinami. Môžu slúžiť ako krmivo alebo ako zelené hnojenie.

Výnimku ocenil aj eurokomisár

„Pestovanie plodín, ktoré viažu dusík, a medziplodín prináša viacero environmentálnych prínosov pre zdravie pôdy, vrátane biologickej rozmanitosti pôdy, a zamedzuje vyplavovaniu živín," uviedla Európska komisia. Členské štáty, ktoré si želajú uplatniť navrhovanú výnimku na vnútroštátnej úrovni, oznámia túto skutočnosť Európskej komisii do 15 dní, aby mohli byť poľnohospodári čo najskôr informovaní.

„Iba ak budú môcť naši poľnohospodári žiť zo svojej pôdy, budú investovať do budúcnosti. A len ak spoločne dosiahneme naše ciele v oblasti klímy a poľnohospodárstva, budú môcť poľnohospodári naďalej zarábať na svoje živobytie. A naši poľnohospodári sú si toho dobre vedomí,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. „Toto opatrenie ponúka poľnohospodárom flexibilitu a zároveň ich odmeňuje za ich kľúčovú úlohu pri zabezpečení potravín v EÚ. Čoskoro predložíme ďalšie návrhy, ktoré pomôžu zmierniť tlak, ktorému naši poľnohospodári čelia,“ dodala.

Rozhodnutie ocenil aj eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechovski. „Vítam rozhodnutie udeliť čiastočnú výnimku z DZES 8 a verím, že to uvíta aj mnoho poľnohospodárov v celej Európskej únii,“ uviedol. „Odráža mimoriadne okolnosti, ktorým naša poľnohospodárska komunita čelí a ukazuje, že komisia týmto potrebám načúva, zapája sa a reaguje na ne v reálnom čase," dodal.

Ďalšie dôležité správy

WA 47 Deblin - Farmári jazdia pomaly na traktoroch počas protestu v meste Deblin na juhohýchode Poľska v stredu 24. januára 2024. Protesty proti nariadeniam Európskej únie sa konali po celom Poľsku. FOTO TASR/AP 

Protesting farmers in Poland are slow-driving their tractors on a road in Deblin, Poland, Wednesday, Jan. 24, 2024 to disturb traffic and draw attention to their disagreement to European Union regulations. Such protests were held across Poland. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Poľskí poľnohospodári plánujú štrajk a ďalšiu blokádu hraníc s Ukrajinou