Veľké európske energetické spoločnosti sa pripravujú na dlhodobo vysoké ceny plynu. Vzdali sa tak nádeje o ďalšom výraznom poklese, ktorú v nich vzbudil teplejší začiatok zimy či naplnené zásobníky, píše agentúra Bloomberg.
Ceny zemného plynu v Európe klesli o 80 percent, odkedy v lete 2022 dosiahli svoj vrchol. Aj napriek tomu je ich úroveň nadpriemerne vysoká. Firma Shell očakáva krátkodobú volatilitu a firma Repsol zas varovala pred vysokými cenami a ich štrukturálnou povahou spôsobenou problémami s ťažbou.
Nižšie ceny plynu v posledných mesiacoch umožnili zákazníkom a vládam nabrať dych, keďže viedli k zmierneniu obáv z nedostatočných dodávok a historicky vysokých úrovniach inflácie. Vďaka teplejšiemu začiatku zimy krajiny nemuseli toľko kúriť, čím sa im podarilo ušetriť zásoby plynu. Vysoké úrovne tokov skvapalneného zemného plynu (LNG) zas nákupcom pomohli nahradiť chýbajúce ruské dodávky.
Energetické firmy však tento týždeň zverejnili správy o svojich zárobkoch, z ktorých vyplynulo, že situácia z roku 2022 sa tento rok nemusí zopakovať. Európa podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) stále čelí možnému nedostatku plynu, pokiaľ sa jej ešte viac nepodarí zmierniť dopyt.
Trhy s plynom sú na tom „lepšie, než sa pred rokom očakávalo“, tvrdí šéf IEA Fatih Birol. Skutočným testom bude podľa neho nasledujúca zima.
Počasie by sa koncom tohto mesiaca malo v severozápadnej Európe ešte viac ochladiť. To by mohlo viesť k zvýšenej spotrebe zásob plynu, no účastníci trhu zatiaľ neprejavili žiadne obavy.
Európa však zrejme bude musieť o obmedzené množstvo nových dodávok nasledujúce dva roky bojovať s Áziou. Z dlhodobého hľadiska by Európa podľa firmy Shell mohla mať v rámci obchodu s LNG dominantné postavenie.