Americké technologické spoločnosti tvrdia, že technológie umelej inteligencie, ktoré vyvíjajú, zmenia životy ľudí po celom svete. Nielen to, ako žijú, ale aj ako pracujú a zabávajú sa. To však zatiaľ neplatí pre Európu. Napríklad Apple zatiaľ neposkytne Európanom najnovšie pokročilé funkcie v iPhonoch. Spoločnosť Meta Platforms zase nezahrnie Európu do vydania svojho najvýkonnejšieho modelu AI, ktorý firma propaguje ako nástroj pre iné podniky, aby mohli vytvárať svoje vlastné produkty s AI.

Regulácie ohrozujú vývoj

Rozhodnutie Applu a Mety prichádza približne rok po tom, čo generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman vyvolal rozruch vyhlásením, že by spoločnosť mohla opustiť Európu, ak by sa regulačný režim v Európskej únii stal neakceptovateľným. Firma napokon Altmanove výroky odvolala a v EÚ stále normálne pôsobí, rovnako ako väčšina amerických firiem zaoberajúcich sa AI. Napriek tomu je rozhodnutie Applu a Mety nevydávať niektoré dôležité produkty v Európe eskaláciou dlhodobého konfliktu medzi Silicon Valley a EÚ, ktorá sa rozhodla byť globálnym lídrom v prísnej regulácii technologického sektora a v dodržiavaní protimonopolných zákonov.

Americké firmy svoje rozhodnutie všeobecne formulovali nie ako námietku proti regulácii, ale proti tomu, čo Meta opísala ako „nepredvídateľnú povahu európskeho regulačného prostredia“. Firmy argumentujú, že európski politici brzdia pokrok užitočnej technológie. Európski úradníci namietajú, že laxný prístup by mohol ďalej prehĺbiť škody, ktoré spôsobuje dominancia Silicon Valley nad globálnymi technológiami.

Problematickými sú aj Thajsko a Indonézia

Americké internetové firmy sa sťažujú aj na krajiny, ako je Thajsko a Indonézia, pričom ich regulačnú politiku označujú za neprimeranú cenzúru. Miestne nariadenia však dodržiavajú. Ak sú prítomné v Číne, často robia dramatické ústupky, napríklad tým, že spolupracujú s cenzúrnym úradom. Mnohé tam však nepôsobia vôbec. Výsledkom je, že západná a čínska verzia internetu sa od seba vzďaľujú.

Model AI Llama

Apple v júni oznámil, že zastaví v Európe zavádzanie nového softvérového balíka pre svoje zariadenia Apple Intelligence, pretože únijné nariadenie o digitálnych službách (DSA) by ho nútilo robiť to, čo považuje za neakceptovateľné bezpečnostné kompromisy. Meta následne zadržala novú verziu svojho modelu AI Llama, ktorý si môžu vývojári voľne sťahovať a upravovať. Firma sa tak rozhodla po výmene názorov s regulačnými orgánmi o tom, či jej plány na čiastočný tréning modelu pomocou dát, ktoré by získala z účtov na sieťach Facebook a Instagram v Európe, neporušujú zákony o ochrane osobných údajov. Meta sa namiesto odpovede na otázky úradníkov z Bruselu rozhodla produkt v EÚ neponúkať.

Únia zrejme zmierni regulácie

Do sporu s EÚ sa dostal aj miliardár Elon Musk. EÚ nedávno prinútila jeho platformu X, aby prestala zhromažďovať údaje európskych používateľov pre jej model AI nazvaný Grok.

Bezprostredný vplyv na tieto podniky alebo európske ekonomiky sú minimálne. Dotknuté produkty zatiaľ nepomáhajú predávať iPhony, reklamu na X ani súpravy Mety pre virtuálnu realitu. Firmy vsádzajú na to, že budúci pokrok bude natoľko zásadný, že orgány EÚ zmiernia reguláciu. Európske nariadenie o AI vstúpilo do platnosti toto leto a firmy, na ktoré dopadá, uviedli, že im stále nie je jasné, ako budú rôzne obmedzenia a požiadavky vymáhané.

Hovoria o bruselskom efekte

Európska ekonomika roky rastie pomalšie ako ekonomika Spojených štátov. Niektorí ľudia z amerického technologického sektora začali používať termín „bruselský efekt“ inak, než sa pôvodne zamýšľalo. Pôvodne sa tým myslelo, že európska politika často ovplyvňuje zvyšok sveta. Teraz tým ale označujú to, ako podľa nich únijné regulácie brzdia európsku ekonomiku. Generálny riaditeľ Mety Mark Zuckerberg v nedávnom rozhovore s Bloomberg Originals varoval, že nadmerné regulácie AI by mohli zastaviť inovácie. Upozornil tiež, že tam, kde sú regulácie, mnoho firiem svoje produkty ani neponúka.

Niektorí ľudia jasajú, že americké technologické firmy odmietajú uvádzať svoje produkty v Európe. „Je dobré vidieť, že sa americké spoločnosti nenechávajú šikanovať európskymi regulačnými orgánmi,“ povedal viceprezident a poradca obchodnej skupiny financovanej technologickými spoločnosťami NetChoice Carl Szabo.

Ide o ochranu práv občanov

Európska únia tvrdí, že jej cieľom je nájsť rovnováhu medzi podporou inovácií a ochranou práv občanov.

Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová nedávno uviedla, že sa jej uľavilo, keď sa Apple rozhodol nespúšťať Apple Intelligence v Európe. Technologické firmy podľa nej musia zvážiť, či ich produkty s AI dodržiavajú protimonopolné pravidlá EÚ.

Niektorí ľudia v Európe si uvedomujú, ako veľmi závisia inovácie, konkurencieschopnosť a bezpečnosť kontinentu na amerických technologických firmách. Rozhodnutia Applu a Mety sú „ďalším dôkazom, že potrebujeme európsku AI,“ povedal francúzsky miliardár Xavier Niel, ktorý pôsobí v telekomuni

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Umelá inteligencia narazila na kameň. Nálepka AI odrádza zákazníkov od nákupu, uvádza štúdia