Európa je domovom miliónov fiktívnych spoločností, ktoré by mohli slúžiť na obchádzanie daní alebo sankcií a na pranie špinavých peňazí, informuje Euronews. Zákonodarcovia EÚ agitujú za to, aby sa proti týmto zvláštnym korporátnym štruktúram urobilo viac.
Nedávne údaje analytickej spoločnosť Moody’s odhalili takmer päť miliónov podozrivých firiem len v Spojenom kráľovstve, zatiaľ čo EÚ ich hostí takmer štyri milióny. Na čele európskeho pelotónu sú Francúzsko a Španielsko. V správe sa uvádza, že tisíce riaditeľov kótovaných spoločností sú evidované ako osoby mladšie ako päť rokov. Na čele jednej belgickej firmy dokonca stojí viac ako 900-ročný riaditeľ. Existuje aj viac ako 22-tisíc firiem, kde je uvedená adresa Veľké pyramídy v Egypte.
Takéto chyby môžu byť spôsobené aj nešikovnými prstami na klávesnici než podozrivou aktivitou, no poukazuje to na širšie problémy, povedal Ted Datta z Moody’s. „Pravdepodobne je to indikátor systému, ktorý nie je taký systematický, ako by mohol byť,“ dodal.
Časť viny možno zvaliť na právnikov a sprostredkovateľov, ktorí pomáhajú superboháčom skrývať svoje majetky za zložitými podnikovými štruktúrami, s malou reguláciou a zníženými kontrolami. Novodohodnuté pravidlá EÚ proti praniu špinavých peňazí vyžadujú, aby poskytovatelia služieb overovali totožnosť zákazníkov rovnako ako banky.
Aj daňový a colný úrad Spojeného kráľovstva HMRC začal pokutovať niektorých sprostredkovateľov za nedbanlivosť, poznamenal T. Datta. Niektorí však tvrdia, že existujú legitímne dôvody na zakladanie fiktívnych spoločností – napríklad ochrana duševného vlastníctva podnikov alebo štruktúrovanie investícií súkromných investičných spoločností.
„Nevidím dosť silné dôvody, prečo by sme mali mať fiktívne spoločnosti,“ povedal holandský europoslanec Paul Tang, pričom uviedol ich problematický vplyv na výber daní a ruské sankcie. „Potrebujeme zvýšiť príjmy bojom proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a jadrom sú fiktívne spoločnosti,“ dodal P. Tang, ktorý predsedá daňovému výboru Európskeho parlamentu.