Podľa najnovšieho prieskumu Obchodnej komory Európskej únie v Číne dve tretiny európskych spoločností, ktoré tam pôsobia, uviedli, že podnikanie v krajine je čoraz ťažšie. Jedna z 10 firiem buď plánuje presunúť svoje sídlo z Číny alebo to už urobila, povedal Jens Eskelund, prezident komory, pričom mnohí si vybrali za nové sídlo Singapur. „Jedenásť percent našich členov už presunulo investície z Číny,“ dodal na brífingu pre novinárov.
Druhá najväčšia svetová ekonomika takmer tri roky zavádzala tvrdé blokády a cestovné obmedzenia, aby udržala pandémiu pod kontrolou. To však zasiahlo továrne a dodávateľské reťazce.
Zotavovanie s problémami
Čínska vláda minulý rok v decembri oznámila náhle ukončenie politiky nulovej tolerancie ochorenia covid-19, čo vyvolalo nádej na oživenie ekonomiky. Ale o šesť mesiacov neskôr sa tempo zotavovania hospodárstva po pandémii spomalilo a zahraničné firmy v Číne majú čoraz väčšie problémy. Až 60 percent firiem v prieskume uviedlo, že problémom je čoraz viac spolitizované podnikateľské prostredie v Číne.
Nezrozumiteľný protišpionážny zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti v júli, ako aj hrozba vojny s Taiwanom, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, ich najviac znepokojujú.
Manažér francúzskej priemyselnej skupiny, ktorá pôsobí vo východočínskej provincii Šan-tung, sa posťažoval na „čoraz viac vládnych zásahov do podnikania“ od skončenia blokád. Úradníci sa často zameriavajú na zahraničné firmy a sú k nim prísnejší, zatiaľ k čínskym spoločnostiam majú miernejší prístup.
Zdražovanie a zlá podnikateľská klíma
„Poplatky v prístavoch vzrástli od roku 2019 o 300 percent, zatiaľ čo miestne úrady podpísali priaznivé dohody s dvoma čínskymi skupinami, ktoré si budujú svoje továrne vedľa nás,“ povedal manažér a požiadal o zachovanie anonymity pre obavy z dôsledkov. Jeho spoločnosť si zatiaľ ponechá svoje prevádzky v Číne, pretože „investícia bola príliš veľká“. Ale neistota podkopáva dôveru klientov, investorov aj predstavenstva, dodal.
Viac ako polovica spoločností podľa prieskumu v tomto roku neočakáva žiadne rozšírenie svojich aktivít v Číne. Z údajov komory vyplýva, že od roku 2019 spoločnosti z Európy nezaložili v Číne žiadne nové malé a stredné podniky.
„Napriek problémom je však Čína príliš veľká na to, aby bola ignorovaná,“ povedal Klaus Zenkel, zástupca komory v južnej Číne. „Čína je stále svetovou továrňou a tou aj zostane. Podmienky vstupu na čínsky trh sú však čoraz ťažšie,“ dodal.