Európske akcie za sebou majú najhlbší denný percentuálny pokles za viac ako deväť mesiacov. Prepadli sa najmä ťažobné spoločnosti a banky. Investori sa pre zvýšené napätie na Blízkom východe vyhýbajú rizikovým aktívam. Na akciový trh ďalej tlačili vyššie výnosy pri dlhopisoch v eurozóne. Paneurópsky index STOXX Europe 600 obchodovanie uzavrel poklesom o 1,5 percenta na 498,21 bodu.
Segment základných surovín si v utorok odpísal 3,1 percenta, keďže ceny medi klesli kvôli slabým údajom z čínskych tovární a silnému americkému doláru. Ide o najväčší jednodňový pokles od polovice augusta. Bankové odvetvie si odpísalo 2,6 percenta, tiež najviac od augusta. Prispel k tomu prepad britskej HSBC a najväčšej banky eurozóny BNP Paribas. Zhruba o dve percentá klesli automobilový priemysel, poisťovníctvo aj energetika. Hlavné akciové indexy v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku si odpísali každý viac ako jedno percento. Investori sa po celom svete vyhýbajú riziku a čakajú na reakciu Izraela na útok Iránu.
Európska centrálna banka čoskoro zníži úrokové sadzby, ak sa neobjaví žiadne veľké prekvapenie, povedala v rozhovore so spravodajskou televíziou CNBC šéfka ECB Christine Lagardová. Niektorí analytici na základe výrokov predstaviteľov ECB predpokladajú, že znižovanie úrokových sadzieb v eurozóne by sa mohlo začať už júna.
Maklérske spoločnosti Morgan Stanley a Deutsche Bank v utorok uviedli, že ECB podľa ich očakávaní tento rok zníži náklady na pôžičky o 0,75 percentuálneho bodu. Dôvera investorov v skoré zníženie úrokov vyvolala od konca roka 2023 rast indexu STOXX Europe 600, ktorý naposledy dosiahol rekordnú hodnotu na začiatku apríla.