Návrh nového zákona o Rozhlase a televízii Slovenska ohrozuje redakčnú nezávislosť tohto verejnoprávneho média, uviedla vo vyhlásení Európska vysielacia únia. Zároveň vyzvala vládu, aby návrh prehodnotila.
Kabinet Roberta Fica počíta okrem iného s výmenou vedenia televízie a rozhlasu, so silnejším vplyvom štátu na túto inštitúciu alebo so zriadením novej rady pre dohľad nad jej programom. Opozícia predlohu kritizovala a označila ju za snahu vládnej koalície RTVS ovládnuť.
„Zdá sa, že ide o priehľadný pokus premeniť slovenské verejnoprávne médium na štátom kontrolované médiá,“ uviedol predseda Európskej vysielacej únie Noel Curran. Podľa neho by išlo tiež o „nebezpečný krok späť“ pre demokraciu a slobodu prejavu. „Musíme tvrdo chrániť integritu a nezávislosť RTVS, pretože je zásadná pre podporu informovaného občianstva a pre ochranu demokratických hodnôt,“ dodal Curran.
Podľa únie by zákon navrhnutý ministerstvom kultúry bol tiež v rozpore s medzinárodnými štandardmi. „Vyzývame slovenské úrady, aby prehodnotili svoj návrh (...) a urobili všetko, čo je v ich silách, aby zabezpečili riadne fungovanie slobodnej tlače a nezávislých verejnoprávnych médií vo svojej krajine,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Európsky parlament prijal akt o ochrane slobody novinárov a nezávislosti médií, ktorý má - vôbec prvýkrát na úrovni Európskej únie - napomôcť ich ochrane pred politickým a ekonomickým zasahovaním. Má tiež zabezpečiť transparentnosť vlastníctva médií a ich financovania. Nová norma podľa niektorých europoslancov predstavuje aj signál pre Slovensko, Maďarsko či Grécko, kde sa médiá stretávajú s problémami.