Európska únia usiluje o dodatočné dodávky plynu z Nigérie. Uviedol to námestník generálneho riaditeľa energetického odboru Európskej komisie Matthew Baldwin, ktorý tento týždeň rokoval s nigérijskými predstaviteľmi. EÚ sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine snaží zbaviť závislosti od ruského plynu.

EÚ dovozom z Nigérie zabezpečuje 14 percent svojich celkových dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG). Tento podiel by sa mohol viac ako zdvojnásobiť, povedal Baldwin agentúre Reuters. Nigéria podľa Baldwina zlepšuje bezpečnostnú situáciu v delte Nigérie a po auguste plánuje obnovenie prevádzky potrubia, ktoré by umožnilo zvýšiť vývoz plynu do Európy.

Terminál funguje len na 60 percent

Produkciu ropy a plynu v Nigérii narúšajú krádeže a poškodzovanie potrubia. Terminál výrobcu Nigéria LNG na ostrovčeku Bonny Island v dôsledku toho funguje iba na 60 percent kapacity. „Ak sa to podarí dostať nad 80 percent, mohol by existovať dodatočný LNG, ktorý by mohol byť využiteľný pre dodávky do Európy," uviedol Baldwin. Dodal, že nigérijskí predstavitelia vyjadrili presvedčenie, že v tejto záležitosti bude dosiahnutý pokrok, a navrhli ďalšie rokovania o dodávkach do EÚ na konci augusta.

Nigéria vlani do EÚ vyviezla 23 miliárd kubických metrov plynu. Objem nigérijských dodávok do EÚ však v posledných rokoch klesal, v roku 2018 predstavovali 36 miliárd kubických metrov, upozornil Baldwin.

Situácia sa skomplikovala ruskou inváziou

Eú čelí poklesom dodávok zemného plynu z Ruska. Situácia sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu a Únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. V minulom roku EÚ z Ruska doviezla 155 miliárd kubických metrov zemného plynu. Ruský plyn sa tak podieľal zhruba 45 percentami na celkovom dovoze plynu do EÚ a zhruba 40 percentami na celkovej spotrebe plynu v EÚ.

Stav plynovej núdze v Európskej únii

Európska komisia tento týždeň navrhla, že členské krajiny EÚ by mali pre očakávaný výpadok dodávok ruského plynu obmedziť počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny spotrebu plynu o 15 percent. Tento cieľ by mal byť dobrovoľný, Brusel by však podľa návrhu mohol po konzultácii s členskými krajinami vyhlásiť stav plynovej núdze, ktorý by vyžadoval povinné obmedzenia spotreby v celej EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Nedostatok plynu trápi aj Afriku.
Neprehliadnite

Snaha Európy nakupovať v ťažkých časoch africký zemný plyn vyznieva ako pokrytectvo